29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2008-10-06 15:31:28 Listy do redakcji

Jestem niezwykle zaskoczony i zbulwersowany informacją, którą podały lokalne media, donoszące o tym, iż wymówiła Pani funkcjonujący w D.K. „Strzecha” lokal „Koniec Świata” firmie Pana Dawida Wacławczyka.

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (89): List do redakcji: List Piotra Klimy do dyrektorki RCK Strony: 1 2 3 4Dodaj komentarz
~małolat (2008-10-12 19:28)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Co grupa TW zrobiła dla nas, dla młodzieży? gdzie scatepark? gdzie boiska ogólnodostępne do kosza czy nogi? oni są jak te piłkarzyki co grały na rynku z okazji festynu. nóżka na lewo nóżka na prawo, ale są uwiązani i ślepi. Pod matka Polka powieniń być pub i przystań kajakowa! nie ma propozycji dla naszego miasta, a teraz zamykają co jeszcze można zamknąć lub sprzedać.

~obserwator (2008-10-12 19:23)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Klima to kpina, napisał co napisał, czy w sprawie "KŚ?" wątpię, bardzo wątpię. Jest okazja przyłożyć RCK, to napisał,  ale przede wszystkim jest okazja POSZUKAĆ głosów do wyborów. Pomysł z zamknięciem KŚ to oczywiście paranoja, jednak jak czytam peany , które być może sam pan K..a sobie pisze to mnie skręca. Powinien do "tytułów" przy nazwisku dopisać jeszcze  , przeprowadzacz przez pasy, myjący wielokrotnie  kubki jednorazowe w III wieku, Ojciec chrzestny lokomotywy, główny blokujacy budowę nerki od lat!!! bo miało nie być parkingu przy jego aptece-a tak niby narzekał na ruch samochodów itd. itp. Panie strzeż nas od chipokrytów!!!
POMYSŁ Z ZAMKNIĘCIEM "KŚ" TO BYĆ MOŻE PRÓBA ZMIĘKCZENIA DAWIDA I ASK, larum podniesione. Walczmy o KŚ tylko dobierajmy właściwych sojuszników.

~zainteresowany (2008-10-12 14:25)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Panie Piotrze. jestem młodym raciborzaninem i dumny jestem z tego że w świecie regionalnej polityki są ludzie tacy jak Pan. Dziekuje że otwarcie mówi Pan co mysli o zamknięciu Konca Swiata. Myslę że młodzi mieszkancy tego miasta nigdy tego Panu nie zapomna tak jak nie zapomną działań pani Wystub. Z ta różnicą ze to Pan jest jednym z nas "raciborzan" rozumiejących sytuację w mieście a pani Wystub zostanie zapamietana jako "ktoś-znikąd" z absurdalnymi pomysłami.
Z pewnością wszyscy pamiętają czasy gdy pod pomnikiem Matki Polki całymi nocami a w szczególności w weekendy młodzi raciborzanie przesiadywali całymi nocami i co kilkanaście minut interweniowała policja. Ja sam tam przesiadywałem poniewaz nie było miejsca w tym mieście gdzie po godzinie 21:00 mozna było sensownie spedzic czas ze znajomymi. W tamtych czasach ani policja ani nikt inny nie potrafił nic zrobic z problemem przesiadywania młodych pod Matka Polka. Gdzie teraz są ci wszyscy ludzie spod pomnika? No właśnie. Koniec Swiata jest tym miejscem gdzie mozna sie spotkac przy kawie, herbacie a kto pełnoletni i ma ochotę to przy piwie i spedzic wieczór w dobrym towarzystwie. Gdzie podzieja sie ci ludzie gdzy koniec swiata zniknie? czyżby znów miał sie pojawic problem Matki Polki i ludzi tam przesiadujących?
W każdym razie dziękuje Panu za ten list i pozdrawiam.

adam r. (2008-10-11 19:12)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Piotr Klima od dawna prowadzi własnąpolitykę i ma własne zdanie. Ciekawe jednak ile samodzielnosci posiada w podejmowaniu waznych decyzji, przeciez znajduje sie w ugrupowaniu  TW - Trzymajacych Władzę. Obecnie pokazał, że jest jakby ponad tym układem - manifestuje. To dobrze. Kazdy polityk (samorzadowiec) powinien dojrzewać. Piotr Klima własnie teraz buduje swoją markę: od kilku lat Gwiadka Serc, Trzeci Wiek, ostatnio plebiscyt pokazał, że jest bardzo popularny. I odwaznie robi swoje.

~8-) (2008-10-11 17:46)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nie poddawajmy się! uda Nam się uratować to miejsce, w końcu to my je tworzymy!! 8-) a winni błędnych decyzji poniosą konsekwecje... pozdrawiam

~podziwiam (2008-10-11 15:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

podziw dla Klimy - facet nie boi sie walczyc o swoje i bronic innych

kasia (2008-10-11 13:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

bardzo dobra decyzja Pani Dyrektor. pogadajcie z pracownikami Strzechy
i wszystkiego sie dowiecie. pozdrowenia dla pracownikow Strzechy

~Solidarny (2008-10-11 09:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Uwaga - ruszyła strona www.solidarnizkoncemswiata.pl Każdy kto chce podpisac się tam pod imieniem i nazwiskiem jest proszony o głos!

~Sympatyk (2008-10-10 17:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ludzie przestańcie pieprzyć o tej ustawie. Przecież nie o ustawę chodzi ale, że chłopa w porządku zrobili w kompletniego balona. Czy tego nie widzicie. Nikt nie negocjował warunków tylko zerwał umowę. Kulturze i Młodzieży w tym mieście śmierć.
Słuchajcie może młodzież ma pójść do "Przelotu" też fajny lokal i blisko jest  skoro kulturalna knajpa komuś przeszkadza. Tylko nie narzekajcie na  rozpijanie małoletnich i przemoc wśród młodzieży.
Pozarządówki sa z Tobą Dawid ( to ja...)

AXZ (2008-10-10 16:32)
Ocena: 1 + | - Cytuj

No więc tak. Jeśli chodzi o zakaz sprzedawania alkoholu w domach kultury, to istniał taki kiedyś. W ustawie z 1959 roku o zwalczaniu alkoholizmu. Ale i wtedy dotyczył tylko alkoholu o zawartości spirytusu pow. 4,5 %. Ustawa przestała obowiązywać w 1983 roku. Obecnie, w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  tego zakazu nie ma. Jest zakaz sprzedawania alkoholu w szkołach, oraz zakładach i placówkach oświatowo - wychowawczych oraz opiekuńczych, ale to nie dotyczy domów kultury. Pojęcie placówki opiekuńczo - wychowczej, pochodzi z ustawy o systemie oświaty i dotyczy schronisk szkolno - wychowawczych, domów dziecka, domów poprawczych, zakładów dla głuchoniemych. Ma się to nijak do domu kultury, który z systemem oświaty w Polsce nie ma nic wspólnego. Rzekomy powód wypowiedzenia umowy najmu, jest więc dokładnie powodem rzekomym.

~uff. (2008-10-10 13:54)
Ocena: 0 + | - Cytuj

ta, trzeba jakoś uzasadnić takie a nie inne decyzje! a to deszcz,a to  susza w Afryce.Nagle ludzie w Raciborzu powiedzieli  NIE pewnym innym  ludziom,teraz szybko należy znależć  uzasadniony powód,ale to coraz trudniej zrobić co p.Wystub? internauci,młodzież bedą uważnie patrzeć,To miasto, mimo obecnej zapaści ma charakter,więc wymówki nie mogą być byle jakie.Strzecha przetrwała już wiele-teraz też sobie poradzi.

~Hildegarda z Bingen (2008-10-10 13:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

RCK (którego częścią jest jak mi się zdaje Strzecha) to INSTYTUCJA KULTURY (według ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 r.), a nie placówka oświatowa. Więc posty powołujace się na niżej cytowane normy prawne piszą osoby niezorientowane, a @BRUM ma rację. Poza tym nie zauważyłam, by ktoś narzekał, że w pubie p. Wacławczyka alkohol spożywaja nieletni. Wypowiada się tu wiele hipokrytów. Rzekomo przeszkadza piwo w Strzesze. To może zamknijmy wszystkie sklepy z trunkami w promieniu 5 kilometrów od każdego kościoła i placówki oswiatowej! I chrońmy pociechy nasze pod kloszem do sądnego dnia.
Czy czasem grupa trzymająca władzę w naszej zacofanej mieścinie zamierza wykończyć potencjalną polityczną konkurencję? Bo młodzi przerastają intelektualnie i MORALNIE wielu skostniałych działaczy raciborskiego grajdołka.  Amen.

~BRUM (2008-10-10 12:25)
Ocena: 1 + | - Cytuj

Ludzie, o czym Wy mówicie? O znamionach oświatowych????? Prawo, uchwały, rozporządzenia i statuty jasno określają gdzie oświata, a gdzie nie.. Nie Waszą rolą jest doszukiwanie się znamion, blizn, czy ukrytych tropów ! To już rozstrzygnęli mądrzejsi.  W całej Europie w Domach Kultury zastaniesz kawiarenki doskonale organizujące kulturę i musisz się z tym pogodzić. Nikt nie dywaguje, czy to oświata i czy czasem dziecko nie wypije za 30 lat w skutek zobaczenia dorosłego z piwem przy jazzie. Są granice absurdu... Poza tym lokal o któym tu mowa, to lokal otwarty w godzinach wieczorowych dopiero... Ustawa o trzeźwości wypełnia swoją misję na wielu polach, więc  zacznijcie gadać w końcu na temat.  I jestem przekonany, że piszą takie bzdury ludzie, którzy w domowych uroczystościach przy dzieciach leją kolejny kieliszek do basa...

~H.K. do Brum (2008-10-10 11:23)
Ocena: -1 + | - Cytuj

Jest Pan ordynarny i źle wychowany. Obraża Pan ludzi  i to w sposób ordynarny.
Proszę zapamiętać, iż placówki typu domy kultury, kluby i świetlice prowadzą działalność kulturalno-oświatową i kulturalno-rozrywkową. Kochany znawco i specjalisto od zagadnień kultury! Zrozum . że każda taka placówka  poprzez swoje programy również uczy dobrych manier, historii miasta, muzyki i.t.p.Często też organizuje spotkanie, prelekcje , odczyty, konkursy.
A to posiada wszelkie znamiona oświatowe. Może dla Ciebie ten pab był potrzebny. Ale tam przebywała młodzież nastoletnia. W placówced kultury nie powinno się upowszechniać picia piwa, drinków. Skutki tego ty nie ponosisz tylko rodzina i społeczeństwo. To prawda , iż ustawodawca nie określił precyzyjnie miejsc zakazu podaży alk.
Według Twego rozumowania , jak wnioskuję z wypowiedzi, chołdujesz zasadzie "róbta co chceta".

~były uczeń (2008-10-10 10:46)
Ocena: 0 + | - Cytuj

jestem z Raciborza i znam dyre Wystub to baba do gadki i zawsze stała po stronie młodzeży w gimplu zawsze nam pomagała choc innym to nie pasowało baba że hej

~KORNEL (2008-10-10 10:36)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jestem Z Raciborza I Wstydzę Się Tego

~do pana klimy (2008-10-10 10:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,
2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,
3) w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń,
4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej,
5) skreślony,
6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.
2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
1a. skreślony,
2. skreślony.
3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.
4. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.
5. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
6. W innych nie wymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.
7.

~bez podpisu do L.K. (2008-10-10 09:35)
Ocena: 0 + | - Cytuj

a ja w dalszym ciągu będę się upierał, że skoro miasto pozwoliło to wszystko jest ok, bo na to pozwala Ustawa... a to, że Tobie się coś nie podoba nie oznacza, że jest niezgodne z prawem, o którym chyba nie masz większego pojęcia...

~BRUM do L.K. (2008-10-10 09:25)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ostatni raz odpiszę, łopatologicznie, skoro jesteś tak podatny na własne urojenia:

1.Strzecha nie jest placówką oświatową! Placówki oświatowe podlegają pod Wojewódzkiego Kuratora Oświaty (via MDK). Strzecha jest drugim gmachem  RCKu, miejskiej instytucji kulturalnnej podlegającej Prezydentowi Miasta.
2. W  RCKu z litery prawa organizuje się imprezy kulturalne, nie oświatowe.
3. "Owszem w innych miastach też w domach kultury znajdują się bary czy kawiarnie z podażą napojów alkoholowych, ale mają odrębne wejścia od ulicy." - tu już całkowicie się zdyskwalifikowałeś.

4. "Jeżeli chodzi o ciekawą i atrakcyjną działalność ASK to uważam , iż
uzupełniała ona doskonale program RCK i powinna tam być kontynuowana, skoro Strzecha oprócz zespołów artystycznych ma niewiele do zaoferowania młodzieży. " - zapewne chodziło Ci o Stowarzyszenie Artystów i Podróżników Rosynant, ale co Ty o tym możesz wiedzieć ?
To wszystko, co mogłem dla Ciebie zrobić... Dalej już tylko skierowanie do specjalisty...  Powodzenia.

~L.K. do Brum (2008-10-10 07:56)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Każda placówka kulturalno - oświatowa, a do takich zalicza się Strzecha, również w założeniach ma  pełnić funcje wychowawcze. W Strzesze te warunki nie były spełniane. Połączenie na I piętrze pabu alkoholowego  z salami gdzie organizowano imprezy  kulturalne i oświatowe , w tym z udziałem nieletnich kolidowało ze sobą.
Owszem w innych miastach też w domach kultury znajdują się bary czy kawiarnie z podażą napojów alkoholowych
ale mają odrębne wejścia od ulicy. W Strzesze też tak kiedyś było i te pomieszczenia w piwnicy z wejściem od ulicy - pozostały niewykorzystane. Jeżeli chodzi o ciekawą i atrakcyjną działalność ASK to uważam , iż uzupełniała ona doskonale program RCK i powinna tam być kontynuowana skoro Strzecha oprócz zespołów artystycznych ma niewiele do zaoferowania młodzieży. Nie każdy chce czy potrafi śpiewa, grać czy występować. A to jedyne propozycje Strzechy..To Prezydent miasta przyznał koncesje lokalowi na wyszynk alkoholu. A teraz .........?

~"S" (2008-10-09 22:16)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Solidarni z Końcem Świata [*]

~Gienek (2008-10-09 21:56)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Piotr zrezygnuj z pracy w Radzie Programowej RCK a wtedy Ci uwierzę.

~bez podpisu do K.L. (2008-10-09 09:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

albo jestem niezbyt bystry, albo niedowidzący, ale napisałeś: "Moja informacja na temat uzyskania jednorazowego zezwolenia sprzedaży napojów alkoholowych na imprezach masowych  dotyczyła wyjaśnienia do poprzednich wypowiedzi...". Nie mam pojęcia o które wypowiedzi chodzi, bo jako pierwszy napisałeś o imprezie masowej, czy mógłbyś wskazać mi te wypowiedzi?

~BRUM do L.K. (2008-10-09 09:27)
Ocena: 0 + | - Cytuj

L.K. - jesteś uosobieniem typowego raciborskiego urzędasa... Doskonałym przykładem zaściankowości tego miasta i mentalnego betonu. Tacy ludzie jak Ty - chorzy aktywiści bez wyobraźni, pomiędzy cwanymi  Wojnarowcami hamują  Raciborz. Gdzie w innych miastach  ( nie wspomnę o zachodzie) szukają rozwiązań,  godzą potrzeby z możliwościami - u nas szuka się dziury - bo MNIE się nie podoba!!!   Ile razy można mówić, że teatry, Domy Kultury w Polsce funkcjonują wspólnie z kawiarenkami...Ale L.K. jesteś bezmyślnym baranem beczącym w kółko to samo - pisałem już. Ustawa o trzeźwości jasno określa, gdzie nie powinno być alkoholu...Tu masz Statut RCKu  http://www.bipraciborz.pl/rck/index.php?id=15 gdzie nie ma prawnie statutu placówki jako oświatowo-wychowawczej, bo jest instytucją kultury. O MDKu można tak powiedzieć, bo pracownicy zatrudnieni są na Karcie Nauczyciela i  skierowany jest bezpośrednio do dzieci i młodzieży.  Możliwości funcjonowania takiej kawiarenki przy kulturze określa § 7 p.1 Statutu RCKu... Ale dla takich ślepych baranów jak Ty, to i tak nieważne. Informacja najważniejsza dla Ciebie - kawiarenka jest w godzinach wieczornych otwarta, więc nawet nie ma szans Twoje biedne dziecko jej zobaczyć. Bądź spokojny.

~bez podpisu (2008-10-09 07:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

nie można egzekfować art 14. ust. 1 pkt 1. bo pozwolenie zostało wydane (a rada gminy czy też prezydent bla bla bla). Poza tym obecnie lokal funkcjonuje z osobnym wejściem, stanowi więc coś odrębnego od domu kultury i jego działalności pomimo obecności w jednym budynku. Jeśli wymusiłoby się stosowanie tego artykułu, to na stadionie nie ma prawa pojawić się na przykład piwo, jak i w hotelu na OSiRze, bo jest na terenie "innej placówki oświatowo - wychowawczej". Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że alkohol sprzedawany jest w Urzędzie miasta, ponieważ pod urzędem (oczywiście - jak w przypadku końca świata - z osobnym wejściem) jest lokal, w którym podawany jest alkohol.
Art 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o "promocji alkoholizmu" nie ma tu zastosowania tak samo jak nie ma zastosowania ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych...

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3 4
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog