29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2005-11-28 00:00:00 Książki

Drugi numer "Almanachu Prowincjonalnego" zyskał dzięki samej prezentacji sporo walorów. Do kolejnej już publikacji - tym razem dotyczącej włoskich podróży, wspomnień o Papieżu i zawierającej tekst Ryszarda Kincla, zachęcić miał przygotowany wieczór artystyczny. Piękna muzyka, poezja, refleksje...

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (271): Almanach Prowincjonalny, odsłona druga Strony: 1 2 3 4 5 6 … 11Dodaj komentarz
~A-F (2005-12-19 11:28)
Ocena: 0 + | - Cytuj

..."ma prawo...". Prawo do rozwoju mają wszystkie miejscowoći( mniejsze i większe). Nie mam tutaj żalu do władz Rybnika (bo tym się nie kierują) ale mam żal do internautów, którzy bawią się pseudo teoretyjkami o tym, że Rybnik jako większy powinien ściągać inwestorów i dawać miejsca pracy swoim sąsiadom ( a co za tym idzie mieć uczelnie itp).Przy dobrych władzach miasto takich gabarytów może się tak rozwinąć, że będzie nawet lepsze i atrakcyjniejsze pod wszelakim względem od Rybnika (ale czy tą

~A-F (2005-12-19 11:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Prężnie działająca i rozwijająca się Raciborska PWSZ raczej przeczy Arteksie Twoim wizjom szkolnictwa w małych i większych miastach. Myślę, że podobnie by się działo w sprawie inwestycji i czy rozwoju infrastruktury, placówek rozrywki, które by powstały w Raciborzu. Miło z Twojej strony, że masz jakiś sentyment do Raciborza i do jego specyfiki ale nam mieszkańcom tegoż miasta nic tu po sentymentach jeśli jest stagnacja z powodu nieudolności władz a także myślenia, że Rybnik jako większy...

~Arteks (2005-12-19 10:36)
Ocena: 0 + | - Cytuj

mentalnościowa między mieszkańcami większych miast rozwijających się, a tymi stojącymi w stagnacji lub małymi. To, że Rybnik się niesamowicie zmienia to absolutnie nie zasługa tylko Fudalego (przedtem działo się też super, a prezydentem był ktoś inny). To zasługa otwartości i przedsiębiorczości mieszkańców. Wybacz ale jeśli ktoś nazywa Rybnik wszą która okrada swoje dzielnice to jest to autentycznie prymitywne... Myślę, że mnie zrozumiałeś. Różnica w forum SRC a SR jest już w tej chwiliogromna!

~Arteks cd (2005-12-19 10:32)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Kuźnia Rac. czy Pszów. Bo nastręcza dużo kosztów państwu, a mniejsze miasta i tak nie są w stanie przejąć absolwentów tych szkół!!! Poza tym miasta tego typu nie mają koimatu, wykładowców, obiektów itd. A co do małomiasteczkowatości i mentalności SRC to napisałem to w kontekście tej dyskusji o Rybniku i MM. Na rybnickim forum, kłócimy się czasami, żartujemy, krytykujemy władze miasta, proponujemy co można zmienić, autentycznie dyskutujemy. Ale ma to ręce i nogi. W tej chwili pogłębia się różnica

~Arteks (2005-12-19 10:29)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A-F pewnie zauważyłeś, że w moich wypowiedziach pojawia się wobec Raciborza wiele ciepłych i miłych uwag. Nie skrywam satysfakcji, że to ja pierwszy rzuciłem hasło aby raciborski dworzec po przejęciu od PKP i pozyskaniu inwestora przerobić na znakomite centrum handlowe. Tylko co do PWSZ mamy inne zdanie bo faktycznie uważam, że nie szkoły wyższe nie powinne powstawać w mniejszych miastach bo nie ma takiej potrzeby. Z resztą tak samo jak powstawanie szkół średnich w małych miasteczkach typu

~A-F (2005-12-19 00:27)
Ocena: 0 + | - Cytuj

...rozwijać i dawać miejsca pracy mieszkańcom sąsiednich miast - a guzik prawda! a może my chcemy by nasze miasta się rozwijały i mieć pracę w naszym mieście?!. Jestem za tym by każde miasto się rozwijało i każdy mieszkanieć był zadowolony z rozwoju swojego miasta ( a nie na źle pojętej zasadzie, że Rybnik jest większy niech się rozwija bo ma do tego prawo a inni niech siedzą cicho i tylko niech przyjeżdżają do Rybnika na zakupy, do pracy, na imprezy).

~A-F (2005-12-18 23:29)
Ocena: 0 + | - Cytuj

...powinni mieć zapewnioną pracę, rozrywkę, rekreację, kulturę, sklepy itp a nie po to jeździć do Rybnika gdyż Rybnik nie ma na to monopolu. Ja wiem ,że mieszkającym w Rybniku ciężko pojąć to, że sąsiad chce mieć też to samo i narzeka na swoją władzę, że jest nieudolna. Odnieracie nasze aspiracje i niepokoje za pewien objaw zagrożenia dla splendoru rozwijającego się Rybnika i nazywacie nasze pragnienia małomiasteczkowymi uzasadniając to oczywiście teoryjkami, że Rybnik jako większy powinien się

~A-F (2005-12-18 23:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Drogi Arteksie przesadziełeś w stwierdzeniu, że "...mentalność Raciborzan jest małomiasteczkowo-prowincjonalna...". Czy z tego powodu, że się upominamy o lepszy rozwój Raciborza? a może z powodu naszego zadowolenia z PWSZ, której Ty wróżysz ciemną przyszłość?. Na czym ma polegać nasza małomiasteczkowość ( domagamy się rozwoju i inwestycji dla Raciborza i nie ulegamy pseudoteoryjkom o większości Rybnika, które wielkością swoją (wg was)powinien mieć prym w inwestycjach. W Raciborzu też mieszkańcy

~Nie krzykacz (2005-12-17 18:57)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dodam jeszcze, że według prognostyk, Rybnik jest w nielicznej grupie dużych miast w Polsce, które będą tracić swoich mieszkańców stosunkowo wolno i w mniejszym zakresie. Rybnik ma być jednym z bodajże 5 miast na Górnym Śląsku, które w dłuższej perspektywie czasowej mają zachować status miasta ponad 100 tysięcznego. Co oznacza m.in., że dystans w liczbie mieszkańców pomiędzy Rybnikiem a wieloma innymi miastami, będzie się zwiększać na niekorzyść tych innych, np. Raciborza.

~Nie krzykacz. (2005-12-17 18:49)
Ocena: 0 + | - Cytuj

dzielnica blisko położona od śródmieścia, powstała w latach 70 i 80, a w dzielnicy Smolnej, mieszkańcy wprowadzali się do wierzowców nawet na początku lat 90, bodajże do 93 lub 94 włącznie. A jest to dosyć liczna dzielnica i blisko położona centrum Rybnika. Rybnik w roku 1990 miał około 140 tyś. mieszk., a w 1994 lub 1995 liczba ta sięgneła 145 tyś. i był to dotychczasowy rekord Rybnika w tej materii.

~Nie krzykacz (2005-12-17 18:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mirek G, ja nie twierdzę, że Rybnik miał 90 tyś. mieszkanców przed reformą amdministracyjną w 1975 roku, lecz miałby tyle dzisiaj, gdybyśmy odliczyli mieszkańców wszystkich najodleglejszych dzielnic Rybnika na około. Czy tobie nie przychodzi na myśl, że Rybnik najwięcej uzyskał mieszkańców w drugiej połowie lat 70 i w latach 80 w wyniku zwykłego rozbudowywania się miasta, a nie w wyniku włączenia okolicznych - i na dodatek w większości bardzo mało zaludnionych uwcześnie - wsi? 30 tyś. Nowiny,

~Arteks (2005-12-17 16:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

wybrali to ostatnie. Dzisiaj naprawdę jestem z niego dumny a z wyboru rodziców szczęśliwy bo to miasto przyszłości. Z resztą chyba jedyne na Śląsku na południe od Gliwic i Katowic... Chciałbym jednak podkreślić, że wypowiedzi Mirka czy innych osób nie zniechęcą mnie do Raciborza bo lubię te miasto i miałem tam 2 ciotki... Bardzo często czytając raciborski net widać, że mentalność Raciborzan jest małomiasteczkowo-prowincjonalna i to może zmieni się za x lat lub nie zmieni się nigdy.

~Arteks (2005-12-17 16:49)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Rybnika prezentuje się lepiej od niektórych ulic wchodzących w skład centrum Raciborza... Mirku, typową cechą Polaków jest zawiść, która też wyraźnie przez Ciebie przemawia. Rybnikowi się powiodły ale jest to sukces wszystkich jego mieszkańców! Co do dzielnic to twoje poglądy są niebezpieczne bo po ich odcięciu Racibórz mógłby się nie kwalifikować nawet na miasto powiatowe... Kiedyś moi rodzice mieli wybór Wodzisławia, Raciborza i Rybnika jako miejsca zamieszkania. Jeszcze w l. 80 żałowałem

~Arteks (2005-12-17 16:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Drogi Gliwiczaninie. Mieszkańcy Rybnika są zazwyczaj dumni z miasta w którym mieszkają i żadna dzielnica nie myśli separatystycznie. Co do kopalń to ja się szalenie cieszę, że leżą daleko na peryferiach. Z resztą tak samo jest w Gliwicach (Sośnica) bo inne niestety już polikwidowali... Gdyby w Gliwicach wziąść podobne parametry jakie wziąłeś do Rybnika to bez dzielnic liczyłyby z 80 tys. mieszk., a Opel byłby poza Gliwicami... a co do wypowiedzi Mirka to mam wrażenie, że większość dzielnic

~Gliwiczanin (2005-12-17 10:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Rybnik nazywa się Rybnickim okręgiem węglowym,przecież w Rybniku nie ma żadnej kopalni,podacie choć jedną,która znajduje się w granicach miasta z przed 30 lat.edek pisze że dzienice somodzielnie by się nie utrzymały,przecież to właśnie w nich są kopalnie,a Rybnik jak taka wsza wysysa znich zyski,nie dając nic w zamian,marne sale gimnastyczne na zamknięcie ust.Niektóre dzielnice to byłe miasteczka które też mają swoje śródmieścia,nie mając szansy na rozwój,one tylko Łożą na Rybnik,żądny kasy.

~Mirek G. (2005-12-17 05:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tylko z tą różnicą że te blaszaki będą bardzo daleko od centrum,bo aż 5km w dzielnicy na obrzeżach miasta,a nie w centrum jak w Rybniku np.Real 1 km od rynku.Jak byś dokładnie czytał co pisałem,to byś doszedł do wniosku,że nie nabijam się z Rybnika,ani nie poniżam,tylko chodzi mi odzielnice(byłe miasteczka)które są tak zaniedbane w porównaniu z Rybnikiem,czy tam żyją gorsi ludzie od tych w centrum?.I nie podniecaj się Rybnikem,bo tam ponoć nie mieszkasz,i pochwal się swoim podwórkiem.

~edek (2005-12-16 22:33)
Ocena: 0 + | - Cytuj

ha mirek i co taki mądrala z ciebie że jak już wszystkie twoje tezy zostają obalone to znów chwytasz sie głupawych liczb i mieszkańców z których nic nie wynika, a niech se rybnik miał i 3 tyś mieszkańców jak jastrzębie i tak nie zmienia to faktu że teraz ma 145 jastrzębie 100 a racibórz 65. Teraz na inne miasta cześć z was psioczy że to zwykłe blaszaki a własnym auchanem sie podniecacie i jak powstanie(czego wam życze)to pewnie będziecie go wychwalać zapominając o tym co teraz mówicie HIPOKRYZJA

~wwww (2005-12-16 20:49)
Ocena: 0 + | - Cytuj

O Castoramie pamietalem chodzilo mi o cale tamte centrum:) a z tym tesco obok myta to fajna sprawa by byla mialbym przez ulice  :P :))))

~Mirek G. (2005-12-16 20:34)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zapomniałeś o Castoramie i zabudowie ul Opawskiej na przeciwko Mini-mala,w miejscu małego targu,ze sklepami na parterze.Masz rację,będzie się działo,oby do wiosny,Tesco też się rozgląda w okolicach Myta na lokalizację swojego hipermarketu:)))

~wwww (2005-12-16 20:09)
Ocena: 0 + | - Cytuj

zostawcie juz ten rybnik :) Rybnik mial madrzejszych ludzi na stolkach i sie rozinal nam tego zabraklo. Poczekajmy na 2006 rok w ktorym to ma sei tyle dziac :) Auchan, Kauland, Galeria ze sklepami na mickiewicza i Lidl gdzies na ocickiej :) Zapowiada sie fajnei ciekawe co z tego wyniknie :)

~Mirek G. (2005-12-16 19:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Twierdzisz że Rybnik przed zmianami administracyjnymi miał 90tyś. mieszk.?Zobacz sobie mapy z przed 1975r,i po,sprawdź nawet w encyklopediach ile Rybnik miał ludn.30 lat temu ok.50tyś,a po 1975r.ponad 140tyś,mniejwięcej dobrze obliczyłeś,tylko na odwrót.Jak nie wierzysz to sprzwdź.Gdyby w Raciborzu odjąć obrzeżne dzielnice,to dużo by nie ubyło nie całe 10tyś mieszk.na ogół to wiejskie dzielnice liczące od 800 do 1500mieszk,a takich dzielnic jest 8,a w Rybniku ok.20w dodatku bardziej zaludnionych

~Nie krzykacz. (2005-12-16 18:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mirek G, Rybnik jest powiatem grodzim i w związku z tym przebiegajająca przez te miasto droga krajowa jest w jego "opiece", a nie państwa, czyli nie GDDKiA. Oprócz tego odniosę się to jeszcze jednej podjętej tu sprawy. Nie chce mi się liczyć, ale nawet gdybyśmy mieli odjąć od liczby mieszkańców Rybnika, mieszkańców zamieszkujących najdalej oddalone od śródmieścia dzielnice, to Rybnik i tak pozostałby miastem około 90 tyś., ale według tego kryterium Raciborzowi też należałoby trochę odjąć.

~Mirek G. (2005-12-16 12:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

charują na Rybnik.To tyle,bo nie chce mi się z tobą gadać,widzę że jesteś wszechwiedzący,i niech tak będzie,a ja wiem swoje.THE-END

~Mirek G. (2005-12-16 12:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Pojmij to w końcu,drogi krajowe i drogi wojewódzkie nie należą do miasta,i żadne miasto w Polsce nie będzie wykładało pieniedzy nie do swojej własności,do miasta należą tylko drogi miejskie, chyba masz zamałą głowe żeby to pojąć.I znowu potwierdziłeś gdzie się kończy Rybnik,ja miałem na myśli dzielnice w okół Rybnika,no chyba że uważasz że inne dzielnice to już nie miasto,i tu cię mam,w środku miasteczko,a w okół same wiochy(to twoje założenie),które                     

~edek (2005-12-16 11:32)
Ocena: 0 + | - Cytuj

nąć takiego ciężaru finansowego i to nie tylko w rybniku ale każdym polskim mieście, a jeśli chodzi o ochojec to mieszkańcy tej wioski chcieli dołłączenia do rybnika bo mają tu bliżej i po sąsiedzku wiec to oni chcili do dybnika a nie na odwrót. EOT doucz sie to pogadamy     

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3 4 5 6 … 11
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog