29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2010-05-05 11:40:39 Felietony

Nie było tulipanów, gołąbków na patykach, czerwonych szturmówek i wiwatów.  Nie było transparentów pt. PARTIA SIŁĄ NARODU!, NIECH  ŻYJE ZSRR – NIEZWYCIĘŻONA OSTOJA POKOJU I SOCJALIZMU! To już relikt przeszłości - felieton Ryszarda Frączka

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (38): Matka Polka płakała Strony: 1 2Dodaj komentarz
~bezpartyjny (2010-05-06 21:48)
Ocena: 0 + | - Cytuj

precz z komuną

~Racibor1 (2010-05-06 18:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ale przyznacie, że nie było żadnego niemieckiego ślązaka i był ogólny entuzjazm z tego, że ta wojna się w końcu skończyła, pospołem z ochotą odbudowywaliśmy swój Racibórz, nawet cmentarz Armii Czerwonej  nam nie przeszkadzał. Trochę wolności i już są na swoich posterunkach, by WALCZYĆ ,WALCZYĆ, WALCZYĆ ???

~Kniprode (2010-05-06 18:30)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jednych kretyńskich pochodów już pozbyliśmy się - teraz kolej na wypędzenie czarnych okupantów z Watykanu i ich procesji - zwłaszcza że są dużo smętniejsze od pierwszomajowych pochodów.

~magdalena (2010-05-06 17:57)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Z tego co pamiętam z czasów pochodów 1-wszo Majowwych w pierwszym roku mojej pracy to ta część dla nas przyjemna odbywała się po części oficjalnej tzn. bigos,kiełbasa plus bułka ,grochówka i piwo. A Panie FRONCZAK - z Pana relacji o tamtych czasach wynika, że poczęstunek był przed pochodem a to znaczy że byli na bani !!!.

~młody (2010-05-06 14:28)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Widać, że Racibórz był metropolią przemysłową. Tyle  zakladów pracy maszerowało w pochodzie. Gdzie się one zapodziały. ?

~rus (2010-05-05 21:13)
Ocena: 0 + | - Cytuj

teraz te pajace z tych trybun siedza w kapitalistycznych krajach i kasuja rynta

~Hanys z krwi i kosci (2010-05-05 21:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

My wyciepli te fany przi pjyrszej sposobnosci ;byle my mjeli zapisano obecnosc w szkole

~,,robotny,, (2010-05-05 20:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

/.../ Pojawiły się samochody z Żelbetu wiozące wielkie płyty stropowe. Za nimi
załoga Raciborskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego z transparentem „100
MIESZKAŃ PONAD PLAN” i wielkie wywrotki kamazy z piaskiem i żwirem.
Kolejno przechodziły zakłady: Zew, Rafako, Zelmer, Octownia, Polmos,
Prodryn, Zakłady Mięsne, Tytoniowe, Kolzam, PKP, Wytwórnia kwasku
cytrynowego, Pollena, Społem, PHS, WPHW, Winiarnia, SM Nowoczesna, GS,
Browar, Garbarnia, Ema, Kofama, Ogrodnik, PSS, Rameta, Wodociągi,
Gazownia, Energetyka, Cukrownia, Mleczarnia. MPGK, PKS, Transbud,
Ślązak, Raciborzanka  i wiele innych. /.../
a dzisiaj gdzież ,,one,, są ...?

~rac (2010-05-05 20:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wosjo sterowane przez komunistyczne władze, nie miało pojęcia o demokracji; w jej szeregach panowało wówczas karne posłuszenstwo partii PZPR, może dla wielu wojskowych, jak major, była to sużba patriotyczna, jednak daleko jej było do służby w imieniu dobra Polaków, na defiladach wojsko to demontsracja siły władzy

~major (2010-05-05 18:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Pan F. obraża nasze uczucia. Byliśmy wojskiem polskim, patriotami, a 1-szy Maja to święto uczczenia robotników, którzy przelali krew za wolność.

~Judasz (2010-05-05 17:53)
Ocena: 0 + | - Cytuj

ach Fraczku , Fraczku co tez Ci do glowy  przychodzi . Ja pamietam ten caly  pierwszy  maja  jako wielkie  dziadostwo . Przymusowy sped   wszystkich na ten pochód . Wszyscy mieli to gleboko w d...... ten caly 1 Maja . Pamietam klakierów po ówczesna  " Hajdówka "  Zolnierzy  WOP- u  co stali z tylu na  schodkach pod  sklepem i jak przechodzila  grupa  to spiker  mówil a teraz maszeruja  ...  a z tylu  wrzask braaaaawo , niech zyyyyyyyyja itd . Takie  bzdety . Jasne dostawalo sie  w lape  ta czerona szmate  mianem szturmówka i lazilo sie  wraz  z innymi z przymusu . A jak sie nie szlo to mialo sie *** . Czy to w pracy czy w szkole . A jak . Ja tez raz powiedzaielm ze mam to gzies ten caly  durnowaty pochód i  na drugi dzien mialem obnizona  ocene z zachowania . A jak  . "Kupowalo"  sie ta cala  mase  robotników parówka z bulka  a kiedys byl i" czwierciok " na glowe . Paranoja a,la  komuna . Wcale mi tych czasów nie zal . Oglupieni przez system i wykorzystani do konca . Dzis na pierwszego maja  wole pojechac z familia  na  wycieczke a nie ogladac tych baranich lbów w TV z relacji w  W-wie , Moskwie , czy Pradze . I  job z nimi wszystkimi .

~?? (2010-05-05 16:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dziwne. Ja się kombinowania uczyłem za prawicowych i ultrakatolickich rządów, gdy na sztandarach wieszano slogan Bóg, Honor, Ojczyzna. A było to po 1989 roku

~fanklub (2010-05-05 11:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Panie Frączek, mimo wszystko jest jednak coś, co Pana łączy z tamtymi czasami i z tamtym 1-majowym, jakże często trudnym, partyjnym optymizmem. Tym czymś jest grafomania i żarliwość jak u neofity.
Ja pamiętam pochody 1-majowe przy ślicznym wiosennym słońcu. Pewnie Bóg był po stronie maszerujących, skoro nie zapłakał rzęsistym deszczem.

Aha, jeszcze jedno: jaka była pogoda pod innymi pomnikami?

Dodaj komentarz
Strony: 1 2
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog