29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2009-12-13 08:33:49 Felietony

W urzędzie miejskim w Raciborzu w bólach powstaje dokument o szumnej nazwie Strategia Rozwoju Turystyki Miasta Racibórz na lata 2010 - 2017. Jakie korzyści przyniesie naszemu miastu? Zapewne takie same, jak pozostałe plany i strategie Urzędu Miasta, czyli mizerne.

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (22): Felieton: Nie lękajmy się dinozaurów Strony: 1Dodaj komentarz
~banderoza (2009-12-17 21:12)
Ocena: 0 + | - Cytuj

pamiętam:) gratuluję bo to było coś. ale jednak nie wywołało tylu emocji co farba na ścianie, ale jak narysujesz wąsy to z pewności będzie to rekord świata

~Piotr Dominiak (2009-12-17 17:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

do Banderoza: a nie pamiętasz, że w ramach tego samego festiwalu uszyliśmy Matce Polce fartuszek? Szyło go kilkanaście starszych Pań z Raciborza i kilka młodszych osób pod przewodnictwem Amy Klement z Berlina z prawdziwej włóczki. :)

~banderoza (2009-12-17 15:49)
Ocena: 0 + | - Cytuj

@111 Pomysły to oni mają. następnym razem w ramach artystycznej prowokacji dorysują wąsy Matce Polce, by ludzie spacerujący obok mogli zatrzymać się na chwilę i podumać, poddać się głębszej refleksji.

~do 111 (2009-12-17 15:05)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Skoro "pomysłu" nie ma NaM, to może napiszesz kto ma? Zal mi cię kolego, bo skoro jak twierdzisz masz rację i NaM to  porażka, to wyboru jaki pozostał, można ci tylko współczuć.

~111 (2009-12-17 14:23)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Cieszę się z tego, że udało się w tych przedstawionych miastach zmienić na lepsze, w pierwszym armię rezerwowych pracowników do 4%, w drugim umilić czas po trudzie nauki i pracy na festiwalach w mieście. Nie wiem konkretnie czym ma skutkować ta głęboka zaduma w treści opisu życia społeczno - kulturalnego opisanych miast. Dalej jestem wzmocniony w przekonaniu, że nie masz , nie macie pomysłu na projekt dzięki któremu uda się zmienić życie społeczno - kulturalne w Raciborzu na lepsze. To co uprawiacie nie ma nic wspólnego z rolą jaką chcielibyście spełniać na miejscu obecnej władzy. Brak kompetencji jest tak mocno czytelny, że mi Was jest bardzo żal, żal za brak pomysłu na skalę miasta Raciborza. Lepiej będzie dla mieszkańców żebyście zaczynali i kończyli na KOŃCU ŚWIATA. Pozdrawiam i zachęcam do literatury schematu metodologii stosowanej w każdej strukturze projektu.

~banderoza (2009-12-16 21:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

artystyczna prowokacja? świetne wytłumaczenie. to może most na uldze też jest obazgrany w sposób artystycznej prowokacji? jeśli Twoje panie Piotrze myślenie jako animatora kultury jest na poziomie wylania farby na ścianę to brak mi słów. Animatorem nie jestem ale można to było zrobić w inny sposób. Ludzi bardziej wkur... ten widok niż intryguje. chłopie czy w takim razie mamy biegać z farbą czy sprayem i bazgrać po ścianach w ramach idei "prezydencie - odnów naszą kamienicę?" Nie mieszkamy w Zimbabwe by komuś cokolwiek rozkazywać. Jakby prezio odnowił akurat tę elewację to sto innych mieszkańców 50 innych bloków, kamienić złożyłoby donos do CBA bo dlaczego im odnawiają a nam nie! poczytaj przepisy prawa drogi kandydacie na rajcę, doucz się troszke.

słońce_raciborza (2009-12-16 14:50)
Ocena: 0 + | - Cytuj

"(...) zaciek na kamienicy przy ulicy Szewskiej jest artystyczną prowokacją i jak widać bardzo skuteczną chociażby w stosunku do Ciebie. Mówiąc w skrócie, prowokacje artystyczne mają budzić emocje i poruszać ludzi do myślenia i refleksji nad otaczającą rzeczywistością."

To nic tylko czekać aż banderoza, w ramach artystycznej prowokacji, "pociągnie z bańki" autorowi tego zacieku. ROTFL!

Ostatnia edycja 2009-12-16 14:51 przez słońce_raciborza

~Ada (2009-12-16 10:53)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Piękny felieton. Racibórz  ma ciekawą historię, ale niestety, zamykane są kolejne zakłady pracy. Na nowe miejsca pracy traeba położyć największy nacisk, reszta przyjdzie sama. Póki co, nie widać, żeby coś dobrego działo się w tym kierunku. Same markety, imprezy kulturalne to za mało. Młodzi, zdolni i prężni uciekają, bo muszą znaleźć warunki do życia . Tak to jest. Pozdrawiam

~Piotr Domniak (2009-12-16 08:40)
Ocena: 0 + | - Cytuj

pps. Yes, We can! :)

~Piotr Domniak (2009-12-16 08:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Do banderoza: ps. na dodatek masz bardzo złe informacje: v-ce przewodnicząca rady powiatu nigdy nie była i nie jest moją szefową. Jedyne co nas łączy to współpraca, a to zasadnicza różnica od bycia czyimś szefem lub nie. Ale pisząc komentarze łatwiej jest uprawiać demagogię i tani populizm zamiast rzetelnie podejść do tematu i sprawdzić informacje, które wypisuje się w internecie na czyjś temat. Dlatego jak będziesz jeszcze raz chciał napisać kto mnie zatrudnia to pojedź do Rybnika do pewnej najprężniej działąjącej tam organizacji i zapytaj, zamiast pisać bzdury.

~Piotr Domniak (2009-12-16 08:25)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Szanowny banderozo. Powiem Ci tak: zaciek na kamienicy przy ulicy Szewskiej jest artystyczną prowokacją i jak widać bardzo skuteczną chociażby w stosunku do Ciebie. Mówiąc w skrócie, prowokacje artystyczne mają budzić emocje i poruszać ludzi do myślenia i refleksji nad otaczającą rzeczywistością. I w tym zakresie ta interwencja w przestrzeń miejską doskonale działa - pobudza do myślenia i refleksji m.in. Ciebie. A teraz załóżmy, że zacieku tego tam nie ma i co? Jest odrapana, zniszczona, brzydka, nieremontowana od kilkudziesięciu lat elewacja boczna budynku, na którą nawet Ty byś nie zwrócił uwagi, bo taka jest brzydka. I nikt by się tym nie przejmował, że ona stoi tam taka zniszczona, bo to przecież jest u nas norma. Ale wystarczy, że pojawia się taki zaciek, który w żaden sposób brzydoty kamienicy nie powiększa i to już powoduje zaburzenie kodów estetycznych u ludzi przyzwyczajonych do szarej brzydoty (to trochę jak z konformizmem). I to zaburzenie kodów estetycznych powoduje w ludziach zdenerwowanie i emocje, które mogą ich doprowadzić do podjęcia jakichś działań. A więc banderozo, skoro już kody estetyczne do których byłeś przyzwyczajony zostały zaburzone, to teraz podejmij działania i idź do prezydenta i daj mu rozkaz (bo to on jest zarządcą tego budynku), żeby wyremontował całą elewację tego budynku. Ja jako animator kultury we współpracy z artystą wykonałem już swoje zadanie. Teraz kolej na Twoje działanie. I to TY a nie MY, masz szansę na to, żeby chociaż w najmniejszym stopniu wpłynąć na poprawę stany tego miasta. Zastanawiam się, czy stać Cię jedynie na pisanie w internecie, czy może jesteś jednak zdolny do tego, żeby podjąć jakieś działanie? Mam nadzieję, że raczej to drugie, bo jeżeli nie, to całe to moje odpowiadanie Tobie, szanowny anonimowy internauto, jest na nic i nie zadawaj mi więcej zbędnych pytań.

~banderoza (2009-12-15 21:45)
Ocena: 0 + | - Cytuj

@NaM. a co Piotr nie ma własnego języka?Jesteś jego adwokatem? palicie się do władzy a na proste pytanie  autor nie umie odpowiedzieć! Kto jest odpowiedzialny za wylanie farby na kamienicę przy ul. Szewskiej? Odbyło to dzieło się podczas 3 Raciborskiego Festowalu sztuki. Foto nr 5 http://www.ask.org.pl/galeria.php?id=13 I dlaczego do dnia dzisiejszego to nie zostało posprzątane? Zaraz mi tu jakis nam wam waw, dw rm czy nie wiadomo kto wyskoczy i powie, że do kostek nie sięgam ale wasz populizm aż bije w oczy! Autor tekstu jest takim przeciwnikiem rządzącej koalicji a kim jest jego szefowa z pracy? v-ce przewodniczącym rady powiatu. Czyż to nie jest uprawianie demagogii, populizmu taka felietonizacja?co wy chcecie udowodnić?  Nawet na was zagłosuje by zobaczyć te autostrady ścieżek rowerowych w Raciborzu, tę strefę ekonomiczną, ten brak bezrobocia, tę kulturę - jedyną i poprawną w waszym pubie. Chcę zobaczyć tę obwodnicę biegnącą od Miedoni przez Ostróg, chcę to wszystko zobaczyć, nowe drogi, nowe autousy, rozkłady jazdy, nowe kino.  Chcę zobaczyć zamkniętą ul. Opawską,  . Słowackiego dla ruchu samochodowego a otwartą dla rowerów! tak! tylko WY WY i jeszce raz WY możecie zdziałać cuda! yes You can!

~NaM (2009-12-14 19:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

ależ w żadnym stopniu Piotr nie sugeruje powielania czegokolwiek. Wskazuje tylko na mechanizmy i na to, że nawet w Bałtowie gdzie mieszka 700 mieszkańców możliwy jest ogromny sukces, taki jak np. we Wrocławiu, więc dlaczego w Raciborzu miałoby się nie udać? Piotr sugeruje aby podjąć dyskusję na temat wizji rozwoju Raciborza, która jak na razie ogranicza się wyłącznie do bieżących remenontów i spotkania prezydenta z mieszkańcami na rok przed wyborami, których tematem są głównie remonty dróg. A NaM chodzi o coś więcej.

~loko (2009-12-14 18:45)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A może jednak zamiast dinozaurów wymyślec coś innego. Powielanie niekoniecznie sie musi udać!

~Kupa Dinozaura (2009-12-14 13:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Lenk to nie jest nawet dinozaur, To chlopiec, ktory sie poplakal, jak
mu ktos pokazal, ze mu koza z nosa wystaje i teraz nic nie robi, nie
dziala, tylko ciagle powtarza, ze wszyscy na niego pluja, krzycvza i
sie wysmiewaja (we wroclawiu nie narzekaja, a w raciborzu narzekaja).
Wali mnie NaM, WaM, Wojnar i WaW. Ale czemu preziem mojego miasta, jest
chlopiec, ktory sie ciagle mazgaji i zwala na zlych mieszkancow,
zamiast zabrac sie do roboty zamiast siedziec z porozrzucanymi
zabawkami w piaskownicy? Nie pomyslales syneczku, ze Dudkiewicz robi
lopata, a Ty siedzisz na brzegu piaskownicy z tymi swoimi chodnikami do
wymiany? Moze dlatego tam nie narzekaja, a tu narzekaja? Bo maja faceta
z jajami, a nie chlopca ktory nie przeszedl mutacji?

~KRam (2009-12-14 10:31)
Ocena: 0 + | - Cytuj

To dobrze że członkowie NaM wyznaczaja nowe horyzonty myślenia o samorządzie, przedsiębiorczości i rozwoju. Jak widać jest tu dużo ludzi z inicjatywą i potencjałem. Bez względu na ujadanie "internetowych kundli", którze gryzą po kostkach, bo tylko do kostek członkom NaM sięgają, myślę, że przyszłość Raciborza jest własnie w takich młodych ludziach.

~banderoza (2009-12-13 21:13)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Czy Autor tekstu kilka lat temu jako współorganizator (a może i organizator) festiwalu ciało duch coś tam... oszpecił kamienicę przy ul. Szewskiej? może jak jesteś panie tak przedsiębiorczy to kup pan farbe i posprzątaj po sobie a potem się pchaj do polityki.

~podPiS (2009-12-13 20:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

O, kolejny felieton naszego miasta. Co wy w tym NaMie, jakieś szkolenie w pisaniu felietonów mieliście? I egzamin państwowy zdajecie? Słyszalem, że podpisując deklarację wstąpienia do stowarzyszenia czlowiek zobowiązuje się do napisania jednego felietonu rocznie, prawda to? A że koniec roku się zbliża, to ci leniwsi  gorączkowo wyrabiają normę, chyba stąd ten zalew wszystkich raciborskich portali literacką twórczością czlonków NaM. Ćwik, Mysliwy, Waclawczyk, Fita, Wyka, Marchwiak, Dominiak, sorry jak kogoś pominąłem. Podobno prognozy pogody przewidują że na święta zamiast śniegu będą padać wydrukowane felietony NaMu. Niech może jakiś portal zamieści sondę który NaMowiec uraczy nas następny swoją twórczością. Podpowiem pare typów
Robert Myśliwy
Jakub Michalak
Piotr Ćwik
Robert Myśliwy
Krzysztof Melnerowicz
Piotr Ćwik
Robert Myśliwy
Magdalena Strzelczyk
Robert Myśliwy
Sławomir Kowalczyk
Piotr Ćwik
Leszek Szczasny
Robert Myśliwy

a jako nagroda dla zwycięzcy limitowany tomik felietonów zebranych z ręcznie wypisaną sentencją: "NaM - PRZEDSIĘBIORCZY SAMORZĄD. Pod takim hasłem NaM
chce promować swoją strategię dla Raciborza. W autorskim programie
stowarzyszenie stawia m.in. na innowacje, przedsiębiorczość, rozwój
oraz dialog społeczny"

pyzaty (2009-12-13 12:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Po kilku dobrych latach spędzonych w tym mityczcnym Wrocławiu
stwierdzam, że jedyną istotną rzeczą różniącą te dwa miasta jest o
wiele lepszy rynek pracy we Wrocławiu. Reszta to są nic nie znaczące
pierdoły. Podobne zdanie mają właściwie wszyscy napływowi pracownicy z biura - prawie każdy wolałby wrócić do swojego rodzimego miasta, gdyby był w stanie znaleźć tam ciekawą pracę z wynagrodzeniem wynoszącym 70%-80% obecnego.
Ten rynek pracy nie powstał oczywiście z niczego - opiera się on głównie na dużej ilości dobrych uczelni oraz w mniejszym stopniu na dobrej współpracy władz miasta z inwestorami.
To właśnie dobre uczelnie, a nie jakieś bzdurne festiwale i temu podobne piedoły są przyczyną wyboru przez młodych ludzi Wrocławia jako miejsca studiów.
Jednym słowem - nie ma szans dla nas. Zarówno pod obecnymi jak i przyszłymi władzami.

~czytelniczka (2009-12-13 11:46)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mam nadzieję, ze ten artykuł przeczyta jak najwięcej osób. Bo nam, raciborzanom, brakuje dobrych przykładów. Myślimy, że jesteśmy dziurą zabitą dechami gdzieś na Śląsku, i że będzie juz tylko gorzej. Przykład Bałtowa pokazuje, że tak nie musi być. Potrzeba przede wszystkim dobrej woli i zbiorowego wysiłku!!

~?;) (2009-12-13 08:45)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A nie powinno być "Nie LENKajmy się dinozaurów!" ;)

~NaM (2009-12-13 08:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

NaM - PRZEDSIĘBIORCZY SAMORZĄD. Pod takim hasłem NaM chce promować swoją strategię dla Raciborza. W autorskim programie stowarzyszenie stawia m.in. na innowacje, przedsiębiorczość, rozwój oraz dialog społeczny.

Dodaj komentarz
Strony: 1
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog