29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2011-05-28 21:00:38 Z mediów

RJP uznała śląską mowę za dialekt jęz. polskiego, nie zaś za język regionalny, o co zabiega Marek Plura. Urodzony w Raciborzu poseł PO bagatelizuje opinię Rady: - Mamy opinie innych naukowców, twierdzących co innego - donosi gazeta.pl

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (24): Rada Języka Polskiego: Godka to nie język a dialekt Strony: 1Dodaj komentarz
~do orła (2014-03-09 12:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Piszesz jakoś pokrętnie.Twoja brocha.Łączę się z tobą w "bulu" :)My Ślązacy dalej sobie będziemy żyć,czekając na czasy,gdy będziemy stanowić sami o sobie i nie wysyłać zarobionych pieniędzy do tych dziadów z W-wy.Będziemy się dalej śmiać,organizować zabawy karnawałowe i jeść nasze rolady z kluskami i "modrom" kapustą.Ty i tobie podobni dalej bawcie się w politykowanie i te durne gierki martyrologiczne.I byłbym zapomniał :plujcie dalej na Ślązaków jadem i na siłę im wciskajcie,że są Niemcami,a to dobre :)Tego nie czytaj,to dla ŚLĄZAKÓW : MY DALI BYDZIYMY FAJEROWAĆ I GODAĆ PO NASZYMY,BO TO JE NASZA ZIYMIA I TRADYCJO.PYRS CHOPY.POZDROWIOM WSZYSKICH ŚLONZOKÓW.NIE DEJMY SE OGUPIĆ :)

~@@ (2014-03-09 12:09)
Ocena: 0 + | - Cytuj

DO orła z ortografii.No nie możesz zaprzepaścić szansy zostania mistrzem ortografii z twoją jak pokazujesz doskonałą znajomością.Chyba że potrafisz z innych sie naśmiewać a sam niewiele wiecej reprezentujesz.Wystartuj moze jak taki dobry jesteś jak będziesz w pierwszej trójce to testeś dobry.Wszystkie negatywne cechy które tu przypisujesz Polakom niestety masz sam i tobie podobni.

~do tego "orła" bystrego (2014-03-09 10:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nie wiem o co ci chodzi z tymi Niemcami,ciągle się tu do nich odwołujesz !Ja nie jestem Niemcem,KAPUJESZ???Jestem Ślązakiem od wieków i nie pozwolę by potomek ludzi mieszkających tu od 45 roku mnie tu ustawiał !Dziwi cię pewnie to,że Ślązacy potrafią dobrze pisać i mówić po polsku?Nie mieliśmy szans przeciwstawić się polonizacji na tych terenach,ale "po naszymy"też potrafimy się porozumiewać.To jest forum na temat śląskiego języka,a nie ksenofobicznych wyziewów pod adresem innych nacji.Niestety ty musisz zawsze ten swój jad wylać !Nie rozumiem jednego:dlaczego ktoś taki jak ty,z takimi uprzedzeniami mieszka na Śląsku?Tu zawsze żyły różne nacje koło siebie w zgodzie.Zacznij może upominać mieszkańców w Raciborzu i okolicach by nie mówili po śląsku,to zobaczysz z jakim odzewem się spotkasz ha ha :)Odnośnie ogólnopolskiego dyktanda:nie muszę się tam wcale zjawiać,patrząc jak ty piszesz,mam teraz porównanie jak piszą Polacy po polsku i Ślązacy po polsku.I nie obchodzi mnie jakie błędy w pisowni robią Amerykanie czy Niemcy.Wy zawsze "rozdrabniacie" swoje problemy i obrzucacie nimi innych.Co za maniery!?Ależ gdzie?My Polacy tacy niewinni,wiecznie kopani przez innych -taka wasza martyrologiczna postawa!!!
My Ślązacy będziemy mówić dalej po śląsku,a ty krzew tą swoją durną propagandę.Upominaj też ludzi,by mówili tylko po polsku,może trafisz na mnie...

~basta (2014-03-09 09:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jest bardzo fajny słownik gwary śląskiej -polecam.

~@do mądrali z gramatyki (2014-03-08 23:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

No tak z tym francuskie masz racje Ale nie gorączkuj się Z jest blisko s na klawiaturze to mogla być literówka A może specjalnie to francuz zostalo napisane przez "z" ?Jak myślisz?.Zrób test na swój niemiecki albo na polski to zobaczymy ile ty błedów nawalisz .Jesteś żałosny .Jesteś jak przyslowiowy  zarozumialec w przypowieści Jezusa masz belkę w oku a źdzbło w oku innego widzisz..Jakbyś mial trochę klasy przynajmniej to byś się nie czepial błędu i nie rozpisywał na 3/4 tekstu na ten temat.Wiesz jakie błędy robią amerykanie czy inne nacje?Wliczając twoich niemców.?Tylko ten się nie myli ,który kto nic nie robi..Mam wobec tego dla ciebie (specjalnie z małej litery) .skoro uważasz że jesteś taki dobry w polskiej gramatyce i ortografii to proponuję ci wystąpić wielkim ogólnopolskim dyktandzie.Bo po twoim wpisie wnioskuję że uważasz sie za geniusza polskiej ortografi i czlowieka nieomylnego w tym zakresieJak wygrasz jako Raciborzanin to miasto o tobie uslyszy ,udowodnisz że nie popelniasz żadnych blędów jak sugerujesz naśmiewając sie z bledów  innych i jeszcze dużo pieniędzy za wygraną zainkasujesz  .Typowa cech niemców wyśmiewanie sie z innych nacji  a siebie za nad ludzi uważanie skad my to znamy....Więc czekam kiedy o tobie uslyszymy w Raciborzu jako laureacie wielkiego corocznego dyktanda dla rodaków.Powodzenia na dyktandzie!

~do Ja i reszty... (2014-03-08 20:50)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ktoś tu wcześniej zauważył,że niektórzy zgrywają tu Wielkich Polaków ...Ja nie będę mówić kim oni są.Najbardziej wpienia mnie fakt,że ci Wielcy Polacy nawet pisać poprawnie nie potrafią!Np.niejaki patriota podpisujący się "ja" :francuzkie się pisze???Otóż NIE!!!Poprawnie piszemy:francuskie przez "s",kapujesz,WIELKI POLAKU????Wy się nawet waszym rodzimym językiem posługiwać nie potraficie,a wciskacie nam jakieś głupoty i nas,Ślązaków chcecie pouczać???Do budy z wami,obdartusy,ale już!!!Na szkołę dla was  już za późno.Szkoła was NAÓCZYŁA (specjalnie tak napisałem,wy tłuki,bo by się zaraz jakiś patriota doczepił :)GŁUPOT,KTÓRE TU TERAZ PRZYWOŁUJECIE DO BÓLU !!!Chciałem zapytać pro-polskich:przepraszam,słowo BÓL tak się pisze?Czy raczej BUL???Kiedyś mi mówiono,że przykład idzie z "GÓRY".Może wy tak samo robicie krok w krok za naszą władzą?HA HA HA HA HA :))))))))))))Dobre,co nie ZIOMALE????

~A ja wam powiem, (2014-03-08 20:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

że wszyscy macie polską, sarmacką krew. Kłócicie się jak polskie szlachetki w czasie rokoszu i to jest dowód na to kim naprawdę jesteście - kłótliwe baby i tyle.
Polak :)

~ja (2014-03-08 19:29)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Czym ja jeżdzę nie twoja rzecz.Napewno nie niemieckimi .Nie kupiłbym wolę japońskie wloskie lub francuzkie.Niemieckie auto może bym wziął ale tylko gdyby mi ktoś za darmo dawał.

~smuteczek (2014-03-08 15:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ci, co najbardziej Wielkich Polaków zgrywają często są hipokrytami i nawiedzonymi paranaziolami, paranoikami od spiskowych teoryjek...

~gwara (2014-03-08 15:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

@do poniżej - ci co najbardziej Ślązaków zgrywają często po ślasku mówić nie potrafią. Udają na forach i tylko kaleczą gwarę.

~do poniżej (2014-03-08 14:59)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jesteś beznadziejnym przypadkiem...Najgorsze,że czytają te twoje wypociny  też młodzi ludzie i w jakimś stopniu może to być opiniotwórcze.Robisz tu ze Ślązaków jakichś Niemców.Widać,że nie rozumiesz zagadnienia.Twój przypadek  potwierdza regułę,że Polacy jednak niewiele rozumieją.Nikt nie będzie nas ganił za nasz język i nami pomiatał.Tak robiono tu po wojnie na tych terenach ze Ślązakami.Miarka się jednak przebrała.Na mieście coraz częściej słyszy się znów rozmowy "po naszymu" i oby tak dalej.Ja tylko czekam,gdy ktoś mi zwróci uwagę z tego powodu.Naprawdę by się mu to nie opłaciło...A ty pewnie jesteś starym dziadem,którego wnuki są już w Niemczech,pracując na niemieckie PKB.A w twojej rodzinie pewnie jest "szwabski"samochód,bo wy patrioci za 2 grosze polskiego Poloneza przecież nie kupicie,co?Dalej nie rozumiesz?No właśnie:jesteś beznadziejnym przypadkiem...

~@do ponizej (2014-03-08 14:32)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Polacy na sląsku mieszkają od wieków  więc nie kłam że tylko twoja rodzina i podobni wam która zniemczona za slązaków sie uważa.Ciekawe czy ktoś monitoruje na sląsku wzrost rewizjonizmu niemców którzy jeszcze pare lat temu mieli obywatelstwo polskie w dowodzie.RAS powinno być całkowicie jak najszybciej zdelegalizowane.Bo za chwilę możemy mieć drugą Ukrainę u siebie

~do poniżej (2014-03-08 08:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ja i moja rodzina jesteśmy na Śląsku od wieków,ty raczej nie!Jeśli jesteś taki chojrak to jedź propagować tą swoją polskość na wschód ! Zjawili się tu tacy na Sląsku i będą nami dyrygować ! NIGDY !!! WY już pokazaliście na co was stać...

~do dgf (2014-03-03 09:21)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tak, ja też. Tylko, że ja od wieków jestem w POLSCE, a nie udaję, że to inny kraj - Śląsk.

~dgf (2014-03-03 05:52)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Gdzie mamy jechac?Jak mozesz wyganiac stad autochtona?Jestem Slazakiem i jestem dumny z tego faktu.Jestem u siebie od wiekow.Ty tez???

~do dgf (2014-03-02 07:33)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Słuchaj no, jesteś na polskich ziemiach, więc posługujesz się polskim językiem. Jak ci to nie pasuje, to jedź sobie gdzieś indziej. Bo tu, gdzie treaz jesteś to jest miejsce właśnie tych, których w  swoim komentarzu obrażasz - POLAKÓW!

~dgf (2014-03-01 11:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Język śląski to nasza tradycja.Nie dajmy się ogłupić przez Polaków.Dobrobyt nam odebrali,ale języka nie zabiorą.

~do hanys (2014-03-01 09:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jezu, ależeś głupi. CHyba z teorii języka nieiwele zrozumiałeś. WIesz w którym wiekunastąpił rozłam języków słowiańskich? Gdyby iść Twoim tokiem rozumowania, to Europa też powinna pozostac bez podziału na państwa, nadal składać się z barbarzyńskim plemion.

~Oberschlesier (2014-02-28 16:34)
Ocena: 0 + | - Cytuj

do Ślązak widac od razu , ze z cibie taki Ślązak jak z koziej rzici trabka . Galoty sa stad  Holzy  tez stad  ale dla niemieckojezycznych , galaty  morawskie ,  galołty sa z opolskiego . Terozki juz wiesz ty naplywowy  gorolu co kaj sam jesti jako sie sam godo   godo .

~tuasseiprus (2014-02-28 14:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dobry ten komentarz z językami słowiańskimi. Autonomia nie, język regionalny tak.

~Ślązak (2011-05-30 14:21)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mam pytanie -która wersja wyrazu "spodnie" bedzie uprawniona jako śląska: galoty, galaty, galołty, hołzy czy wyrazu"mówić": godać ,rządzić, gołdać, rozprawiać ?

~hanys (2011-05-30 04:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ja uważam że język śląski jest JĘZYKIEM. Teoria Rady Języka Polskiego jest zagmatwana ponieważ idąc tym tokiem rozumowania nie ma tez języka polskiego, czeskiego czy słowackiego bo wywodzą się z języka słowiańskiego czy prasłowiańskiego i to czym mówimy teraz (j. polski)  jest tylko regionalną mutacją. Nonsens.

~Kelth (2011-05-29 16:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zawsze uważałem gwarę śląską (jak i inne polskie gwary regionalne) za
dialekt. Tak samo nie uznaję czegoś takiego jak narodowość śląska.
Jestem Polakiem ze śląska.

~science (2011-05-29 07:33)
Ocena: 0 + | - Cytuj

no, a to jest odpowiedz na ocenę RJP: http://tnij.org/godogorzelik (do odsłuchania)

Dodaj komentarz
Strony: 1
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog