29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2012-11-27 10:02:55 Powiat Racibórz

Radny L. Fiołka zwraca uwagę na obce wtręty językowe, które psują polszczyznę sporządzanych w starostwie dokumentów. Zdaniem starosty, przykład idzie z góry, konkretnie z urzędu marszałkowskiego.

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (10): L. Fiołka nie godzi się na gwałcenie polszczyzny Strony: 1Dodaj komentarz
~Katarina (2012-11-28 13:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Byłabym zapomniała... "Radny Fiołka" - mój błąd, przypadkowy ;)

~Katarina (2012-11-28 13:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ślązaku, zgodzę się, że akty prawne i to co wychodzi z urzędów powinno być napisane poprawną polszczyzną. To nie ulega wątpliwości i w tym aspekcie radny Fiołka ma 100 proc. racji. Starałam się wskazać po prostu na szerszy aspekt sprawy i przyznaję, że rzeczywiście odeszłam od tematu. Jeszcze drobna uwaga... "z dużej" to rusycyzm, sprzeczne z normami polszczyzny, paskudne zapożyczenie ;) "Dużą literą", "wielką literą", ale nie "z dużej litery", "z wielkiej litery" ;)

~Polak (2012-11-28 09:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Pamiętacie ??...." Polacy nie gęsi - swój język mają /znają  !

~im (2012-11-27 20:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

lubię to!

~Ślązak (2012-11-27 18:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ten trend odchodzenia od tematu się ujawnia w obu komentarzach. Fiołka ma rację, że akty prawne powinne być pisane zrozumiałym językiem Polskim. Miejscowi prawnicy Urzędów Państwowych często powołują się na nadrzędne zapisy w Prawie Unijnym, ich interpretacja w wielu wypadkch daleka jest od Unijnego znaczenia ( często błędna  nadinterpretacja dla własnych celów  ! ! ! Przecież w dokumentach można pisać merytoryczne z pominięciem wyrazów obcobrzmiących. (chyba że akty Prawne będą pisać Obywatele, każdy w swoim dialektcie - czy oto chodzi? lub znowu jakimś cudem pojawią się znowu renesansowi puryści którzy zapragną  mieć Sredniowiecze ! ! !) Ma pani rację ale nie w tym miejscu dyskusji.
Dlaczego Radny z dużej litery? Od Rady państwowego Urzędu RP. Jest różnica; czy Radny uczestniczy w uchwalaniu  aktu prawnego, czy radny udaje się na spoczynek.

~abc (2012-11-27 15:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dlaczego Radny, a nie radny?

~Katarina (2012-11-27 11:05)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ślązaku, spokojnie, bo ja nie o tym pisałam. Czy wiesz, że słowo robot jest zapożyczeniem z języka czeskiego? Gulasz, co oczywiste, z węgierskiego? et cetera et cetera. Z dbaniem o czystość języka jest jest ten problem, że nie wiadomo jak daleko można się cofnąć, bo zmiany w języku zachodziły nieustannie przez ostatnie tysiąc lat, dlatego język polski żyje, a nie umarł, jak łacina, którą zarżnęli renesansowi puryści chcący oczyścić ją ze średniowiecznych wtrętów... To nie jest takie proste, jak się wydaje. Chciałbyś żebyśmy nie mówili "krawat" tylko "zwis męski"? Bo takie propozycje też były...

~Ślązak (2012-11-27 11:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

"Katarina", znam tą kategorię ludzi w raciborskiem, którzy będą robić różne zabiegi, by zmarginalizować polskość Ślaska ! ! !  Chcesz powiedzieć, że Polacy to gęsi, nie mogą mieć własnego języka? To trąci nacjonalizmem europejskim, w którym wiadomo kto tam dominuje? i dlaczego tak brutalnie wciska się nam europejskość, szczególnie na Śląsku??? Przecież nie chodzi tu o poglądy Radnego Fiołki ale o poprawność językową aktów prawnych.

~Katarina (2012-11-27 09:30)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zdziwiłbyś się Panie nacjonalisto.pl  jak wiele słów, które uznajesz za polskie, ma swój obcy rodowód...

~nacjonalista.pl (2012-11-27 09:21)
Ocena: 0 + | - Cytuj

dokładnie, managery, public relationy i inne tałatajstwa, przecież to jest absurdalne... brawo panie Fiołka!

Dodaj komentarz
Strony: 1
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog