29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2008-09-10 13:38:03 Racibórz

Coraz częściej docierają do nas informacje o powstawaniu kolejnych galerii handlowych. Z pewnością już wkrótce rozpocznie się budowa kolejnej w Raciborzu.

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (70): Racibórz z duchem czasów; mieszkańcy oburzeni Strony: 1 2 3Dodaj komentarz
~laik (2008-09-11 12:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Panie Wojciechu - nie wiem o kim Pan pisze, ale chyba naturalną rzeczą jest fakt, że korzysta się z tego co jest nawet jeśli jest się temu przeciwnym. Zakładam, że jest Pan przeciwny zanieczyszczeniom powietrza, a jednak Pan je wdycha mimo, że nikt nie karze! Mógłby Pan w końcu mieszkać gdzieś nad morzem czy w górach gdzie powietrze jest czyste.

~olo (2008-09-11 12:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

a czemu jedziesz na redakcję RPI? przeciez nie napisal/a KJ, ze jest przeciwny/a hipermarketom. Zebral/a opinie i wyciagnal/ela wniosek - na podstawie sondy jak najbardziej sluszny przeciez.

~Wojciech Olender (2008-09-11 12:16)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dodajcie  mój głos do sondy: jestem za galerią. To jest dobre miejsce. Wreszczie ten pusty i brzydki plac zostanie zabudowany. To jest mój głos i mojej dziewczyny i kolegi z pracy. Zapytalliście kilka osób i już macie reprezentację miasta na miano tutułu artykułu. Bez przesady. Ten portal był przeciwnikiem jakiegokolowiek handlu w tym mieście. Pamietam utyskiwania na Kauflanda, Auchan to już w ogóle była cała czarna tyrada z tekstami i kometarzami, że to padnie, bo kto bedzie kupował... I co malkonteci z RPI? Ludzie kupują, stoją w kolejkach (ach pamiętam, jak bardzo was te kolejki bolały - lud raciborski w kolejce cierpi). To was zmartwię, bo koło Shella Lidla buduja  (poczytajcie u konkurencji. ona ma wyższy poziom). Nie wiem czy przez tego Lidla grono jęczycieli RPI nie zapadnie na choroby wątroby ze zgryzoty. Najzabawniejsze jest to, że znany przeciwnik marketów i ich zwalczacz heroiczny jest widywany w tych przybytkach zła. mało tego - robi tam zakupy!!!! I żyje :) Dlaczego nie robi zakupów u kupca lokalnego w jego pięknym starannie zapalnowanym i estetycznym klimatyznym sklepiku, tylko przychodzi do tego złego blaszaka? Mieszkańcy oburzeni. Którzy? Ci przez was wybrani?

~kokosz (2008-09-11 10:48)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Moze byc nawet galeria ale wtedy conajmniej trzy kondygnacje przeznaczone na parking. Parking w Kauflandzie jest już przepełniony. Ludzie zostawiają samochody na parkingu w Kauflandzie, idą do miasta na zakupy lub wyjeżdzają z miasta autobusem albo pociągiem.

~jam (2008-09-11 10:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Kaufland jest nie mniej nie bardziej ale HIPERMARKETEM! Przeczytasz to na ich stronie! To, że ktoś widział mniejsze lub większe nie zmienia faktu, że nie wiem czy jakiekolwiek miasto ma 200 metrów w linii prostej od rynku HIPERMARKET! Tak się buduje w raciborzu!

~A-F (2008-09-11 10:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jeśli masz na myśli Kaufland (prędzej supermarket) to nie mówmy o rzeczach, które już są i ich nie zmienimy, tylko o tych, które można zmienić i trzeba zmienić - a tą jest kwestia obecnej betonowej patelni zwanej Placem Długosza. Nie mam nic przeciwko temu gdyby magistrat wybudował centrum handlowo-rozrywkowe w miejscu pomnika Arki Bożka (teren przy pomniku + obecny parking + boiska po byłym "Słoneczku") - to wszystko razem wzięte wydaje się być nawet większe niż ta część obecnego Pl. Długosza, które chce sprzedać prezydium. Jednak wracając do nieszczęsnego placu, to obstaję przy tym by go zabudować. Obszar o takiej powierzchni nie ma w sobie uroku, zwłaszcza gdy jego jedyną atrakcją jest pomnik Nepomucena gubiący się gdzieś między samochodami. Będę upierał się przy tym, by właśnie ta część parkingu, na której znajduje się pomnik jak i skwer wraz z fontanną przeobraziła się w nową miejską przestrzeń, zamkniętą z 4 stron pierzejami :) czyli od północy kościół Farny, od zachodu kamienice przy ul. Nowej (wraz z restauracją Vena), od strony wschodniej te bloczyska (niestety) a od południowej nowa zabudowa (czy to ciąg kamienic, czy galerii) w parterze której będą kawiarenki a przed nimi ogródki. Wtedy trzeba zmienić trochę ten zieleniec (wyciąć zbyt wysokie i stare drzewa a posadzić nowe o niższym "wzroście"), zlikwidować kiosk Toto-Lotka i ten z warzywami, całkowicie zmienić i przebudować starą fontannę, zainstalować stylowe ławeczki, bo obecne pamiętają jeszcze Gierka, i coś zrobić z tym brzydkim murem przy farnym.

~BRUM (2008-09-11 10:01)
Ocena: 0 + | - Cytuj

I jeszcze jedno.... Racibórz posiada swój potencjał i charakter. Górniczy Rybnik również. Różnica jest taka, że w Rybniku włodarze o nim wiedzą i są konsekwentni w działaniach, a  w Raciborzu na Batorego panuje intelektualna zapaść.
Rządzenie na oślep, byle do przodu.

~ja do BRUM (2008-09-11 09:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

celna uwaga!

~ja (2008-09-11 09:40)
Ocena: 0 + | - Cytuj

pojęcie przeddworcowy hipermarket to sklep znajdujęcy się mnieuj więcej przed dworcem - ile masz hipermarketów przed dworcem? dla mnie zdanie jest jasne - zamiast blaszaka powinna być galeria... ciekawe czy inne osoby będą miałyt prpoblem ze zrozumieniem tego zdania - aż w pracy spytam...
gdzie ja piszę o terenie przed hipermarketem? Wygoogluj sobie definicję hipermarketu i odpowiedz czy blaszak przed UM czy też dworcem jest hipermarketem czy nie. Jeśli uważasz że nie to odpowiedz dlaczego... bo sam Kaufland uważa, że są to hipermarkety...
A co do mieszkańców - to w Pawłowie też są więc wybudujmy tam sklep meblowy! ;)
Nie chcę się spierać, uważam, że brak kompleksowej wizji miasta! a bez tego nie powinno się podejmować tak ważnych decyzji.. potem są zmiany planów, nagłe wzrosty kosztów itp... a za to płacą obywatele...

~BRUM (2008-09-11 09:34)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Raz jeszcze powtarzam.Tylko zabudowa pasażowa w stylu ul. Długiej. Niskie kamieniczki... Z knajpkami, sklepami i brukową uliczką po środku - od pomnika Nepomucena do Baszty. Parter z galeriami na prześwit. Zabudowa pl. Długosza nowoczesnym molochem, to pogrzeb historycznego rysu miasta, który prezydent przygotwał na jubileusz 900lecia. Baszta sią straci całkowicie, pomniki również, klimat także, bo czymże  będziemy się różnili od zabudowy Rybnika? To jakiś cholerny  kompleks w Raciborzu... Tylko Rybnik i Rybnik !  To czym się mamy wyróżniać i być atrakcyjni jak nie właśnie historią i ściągającą ludzi atmosferą, czy zabudową? Odwaliło ludziom dokumentnie. Jest plac na przeciw kościoła Matki Bożej, to niech tam budują Multikina i hipermarkiet...  To miasto jest bez wizji, idioci tu rządzą i pozwalają na żółte paskudztwa, niebieski tabory cygańskie na rynku, a teraz blaszaki w centrum... że niby co? Mamy być drugim Rybnikiem? To po galerii trzebaby jeszcze ze 20 rond postawić i pokażemy orginalność  !  Banda baranów tu rządzi. Najgorsze, że to już nieodwracalne.

~A-F (2008-09-11 09:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wybacz ale jakoś piszesz mało zrozumiale. Nie pojmuję tego fragmentu "idealnym terenem na tego typu galerię byłby teren przedworcowego hipermarketu" - gdzie masz tam hipermarket a dodatkowo teren przed nim?.  Co do wyjazdów za pracą z Polski, to pamiętaj, że w tym mieście są jeszcze mieszkańcy, którzy nadal tutaj pracują, mieszkają i chcą mieć trochę zachodu w swoim mieście (i to pod względem stopy życiowej, jak i spdzania wolnego czasu na zakupach czy rozrywce).

~ja (2008-09-11 09:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

co do staromiejskiego wyglądu to dopiero przystępowali do studium, a to jeszcze nie plan! jakie są zapisy w planie? co tam może powstać i jak może wyglądać?? To, że chcą żeby wyglądało staromiejsko nie znaczy że tak będzie! ja już wiele od władzy słyszałem i niestety wiele razy były to kłamstwa!

~ja 3 do AF (2008-09-11 09:16)
Ocena: 0 + | - Cytuj

idąc Twoim tokiem myślenia - skoro w katowicach jest spodek, to smy też go wybudujmy i skoro w warszawie jest pajac to też taki postawmy! Usługi muszą zaspokajać potrzeby mieszkańców a mieszkańcy muszą dać zarobić usługom! Niestety sądzę, że przy takim wyludnieniu miasta kolejna galeria spowoduje wyłącznie plajtę kilku przedsiębiorców! Dlatego taki przykład podałem! wszystko musi odbywać się z głową a tej brakuje! Gdzzie kupiją studenci dzienni, którzy wyjechali z raciborza a nie wymeldowali się? Gdzie kupują osoby, które siedzą cały czas w londynach, holandiach itp i się nie wymeldowały?? dlatego nasze 57 tys mieszkańców należy pomniejszyć! i pomyśleć jak zaludnić racibórz a nie jak sprzedawać ostatnie możliwe do sprzedaży tereny!
Idealnym miejscem na taką galerię byłby teren przedworcowego hipermarketu... jednak co to za centrum miasta bez hipermarketu przy rynku.

~A-F (2008-09-11 09:04)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Co to ma znaczyć, że skoro jeździ się na zakupy do Rybnika, to nie trzeba czegoś takiego w Raciborzu??? Możesz mi wyjaśnić to bardzo pokrętne myślenie? Może idąc dalej tym śladem powiemy: skoro w Rybniku są lampy na ulicach to po co nam takie w Raciborzu, skoro w Rybniku jest szpital to po co nam w Raciborzu, skoro tam jest dworzec PKP to po co nam w SRC. Zmieniać Racibórz należy od centrum (pl. Długosza) jak i peryferii, i to nie w jednej dziedzinie lecz w wielu - i tu jedynie mogę się z Tobą "ja" zgodzić.

~Mirek G. do ja (2008-09-11 09:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wiadomości Raciborskie na temat pl. Długosza i nie tylko http://pl.youtube.com/watch?v=wzmnZ0Ep9wE
http://pl.youtube.com/watch?v=YpDD-C92_DE

~ja 4 (2008-09-11 08:58)
Ocena: 0 + | - Cytuj

żeby zmienić funkcję Naszego Miasta należy kompleksowo pomyśleć o rozwoju! rozmieszczeniu docelowym zabudowy za 5-10-15 lat... przebudowa jednego placu nic nie zmieni... potrzebny jest plan rozwoju zarówno miasta pojmowanego jako budynki jak i życia społeczno-kulturalnego! do tego miasto i powiat muszą współpracować - a tego nie robią! Dlatego wszystlko co się robi jest bez ładu i składu.

~ja 3 (2008-09-11 08:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

jezdzi sie do Rybnika na zakupy... ale to nie świadczy o tym, żeby robić galerię w mieście... jeśli z kolonii Pawłów do sklepu meblowego jeździ się do Raciborza to znaczy że sklep meblowy trzeba wybudować w Pawłowie?

~ja 2 (2008-09-11 08:48)
Ocena: 0 + | - Cytuj

z resztą nie ważne... władza i tak zrobi po swojemu

~ja (2008-09-11 08:46)
Ocena: 0 + | - Cytuj

jeszcze nie wiadomo co tam będzie a Ty już wiesz jak to będzie wyglądać?

~Mirek G. (2008-09-11 08:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Po pierwsze. Jak już coś piszesz to się podpisz swoim nikem, a nie chowaj się pod moim.
Po drugie. Nie jestem z Kietrza, a od urodzenia z Raciborza, i mieszkam w nim już ponad 40 lat.
Po trzecie. Ja bardzo dobrze wiem, gdzie przed wojną w Raciborzu były parki i skwery, a gdzie ich nie było i nie powinno być. Mam bardzo dużo książek na temat starego Raciborza. Tak że jestem nader uświadomiony co do jego przeszłości, bo to moja pasja, więc nie musisz mnie pouczać.
Po czwarte. To zawsze byłem za wyburzeniem bloczysk z epoki PRL-u w obrębie starego miasta (starówka), ale na czas obecny to jest nie realne.
Po piąte. Z tego co mi wiadomo to nowo powstała galeria na pl. długosza, ma mieć wygląd zewnętrzny o charakterze staromiejskim, więc jeżeli taka zabudowa wypełni ten plac, to podpisuję się pod tym obiema rękoma, a jeżeli by to maiło być coś na wzór rybnickiej Plazy lub Fokus Park, to nawet nie chcę o tym słyszeć.

~A-F (2008-09-11 08:35)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A przepraszam, gdzie w Raciborzu mamy już galerie? Ja wiem o 2 galeryjeczkach i trzeciej galeryjeczce, która kończy się budować. Ludzie skoro obwiniamy władze miasta o to, że Racibórz pomału zamieni się w wioskę, to także jest to udziałem może i naszym a zwłaszcza tych pań, co to by chciały mieć wieś pod oknami swoich mieszkań. To jest jeszcze miasto i jak sam status "miejskości" wskazuje, to ma być obszar o ścisłej zabudowie mieszkaniowej, handlowej czy biurowej o liczbie mieszkańców na kilometr kwadratowy większej niż ma to miejsce na wsi. Mało, które miasta posiadają tak dużo parków jak Racibórz (Park Jordanowski, Park Zamkowy, Park Roth, Obora - też jest parkiem). Ludzie ile wy tych parków chcecie mieć ??? Ja wiem, że pewnym osobom ciężko ruszyć d..ę i dostać się do wymienionych wcześniej parków i najchętniej park zrobiliby u wejścia do klatki schodowej. tylko jakoś dziwne, że bardzo często potem jeżdżą do galerii w Rybniku. To jest komunistyczny wybryk i lenistwo, że w centrum miasta jest pusty plac, który jest większy od rynku znajdującego się zaraz obok. To rynek powinien mieć ten przywilej bycia otwartą przestrzenią w mieście a także inne pomniejsze place, które wynikają z układu urbanistycznego jak Pl. Wolności, Pl. Bohaterów, Pl. Ofki. To coś co dzisiaj nazywa się jeszcze Placem Długosza jest niezabliźnioną raną po 45 roku.

~do Mirek G (2008-09-11 07:31)
Ocena: 0 + | - Cytuj

to we wrocławiu zabudować ostrów tumski i park kościuszki, central park w NY... wg mnie faza climax rozwoju miasta została już przekroczona! nie szpanuj tablicą OGL! zrób sobie w kietrzu kolejną galerię! budowa 2 galerioi nie spowodowała obniżek cen ale wyprowadzenie sklepikarzy do nich i patologiczny rozwój usług bankowo-kredytowych przy ul. Długiej! Kolejna galeria tylko pogłębi to zjawisko! Z placem trzeba coś zrobić ale należy się zastanowić co! Przywołujesz okres sprzed 50 lat... no to Ci powiem że należy wyburzyć wszystkie bloki które powstały po tym okresie? to właśnie analogia do Twojego sposobu myślenia! Zobacz ile było wolnych skwerów ponad 50 lat temu! zobacz jaki miasto miało układ zabudowy ponad 50 lat temu, a dopiero potem wypowiadaj się na temat jednego placu... a może Ciebie też nie było ponad 50 lat temu i należaloby Cię usunąć??

~Mirek G. (2008-09-11 07:14)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dobre. "Nie będzie gdzie odpocząć" :))) Pani, jedź pani do Auchan, tam jest największy parking w Raciborzu, to tam sobie pani dopiero wypocznie. "Zróbmy park" a to dobre :)))A może wyburzmy jeszcze z połowę centrum i obsadźmy drzewami, zróbmy jeden wielki park, albo las i nazwijmy nasze miasto Raci-busz, wtedy będziemy nie Raciborzaninami, a Raci-buszmenami, wtedy to dopiero będą do nas ściągały rzesze turystów, by obejrzeć na własne oczy Tubylców ( buszmenów). "Na Placu Długosza zawsze odbywały się fajne imprezy". Taaaa, specjalnie na te kilka imprez w roku, w samym centrum miasta ma straszyć pokomunistyczny pseudo plac. Ludzie zastanówcie się, co wy za głupoty wypowiadacie, to miejsce, jak Racibórz jest stary zawsze było zabudowane i tak powinno być po 50 letniej przerwie.

~src (2008-09-11 04:50)
Ocena: 0 + | - Cytuj

towar sprzedany nie macany!

~jażemto (2008-09-10 21:10)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Więcej gelrii to większy i lepszy wybór towaru, niższe ceny, same korzyści dla mieszkańców, to równiez nowe miejsca pracy. A budowa obiektu handlowego na placu Długosza pozowli zasłonić ten ochydny blok przy ulicy piwnej, stanie w miejscu wstrętnego, betonowego placu i z całą pewnością poprawi wizerunek tej części miasta. Byle nie byla takiego koloru jak to żółte ochydztwo przy ulicy Mickiewicza :-)

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog