29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2003-04-28 00:00:00 Publikacje

Grażyna Lompart
Powstawanie nikotynizmu i jego rozwijanie się, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych rodzajów uzależnień, zależy od wielu czyn­ników. Istotną grupę stanowią czynniki zewnętrzne, pośród których wy­różnić należy bardzo łatwy dostęp do papierosów sprzedawanych mimo zakazów dzieciom i młodzieży, jak również ogromną tolerancję pol­skiego społeczeństwa nawet w stosunku do uczniów szkół podstawowych, którzy bez skrępowania palą w miejscach publicznych rzadko narażeni na uwagi ze strony dorosłych.

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (29): Uwarunkowania nikotynizmu oraz przeciwdziałanie paleniu tytoniu Strony: 1 2Dodaj komentarz
~BRUM (2008-01-10 19:10)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dziękuję za radę...  ale trzeba warzyć rzeczywiste korzyści i straty, starać się obiektywnie ocenić i odnalezć racjonalne rozwiązania... szukać kompromisu, a nie siać moralną inkwizycje pod płaszczykiem dobra dzieci. Dobrze wiemy, że "Koniec Swiata" to klub kulturalno-podróżniczy tworzący wiele wartościowych rzeczy w tym "opuszczonym" mieście... najłatwiej powiedzieć - wyszynk, żulernia, problem.. a,jak problem to tniemy głowy!! To przecież takie proste.

~Ja (2008-01-10 12:05)
Ocena: 0 + | - Cytuj

PS. To taka generalna uwaga do twoich komentarzy, nie tylko w tym temacie.

~Ja (2008-01-10 12:04)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tak czytam te komentarze i stojąc z boku dam ci radę BRUM: nie nadużywaj argumentów ad personam, bo nawet twoje sensowne argumenty toną w morzu chamstwa.

~Joachim (2008-01-10 07:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wszystko pieknie caly ten wyklad i co z tego ja pale i bede dalej palil . Churchill palil cygara i dozyl ponad 90 tki Helmut Schmidt byly kanclerz po 90 do dzis pali i to jedno za drugim. A powiem wam nie ma nic lepszego jak dobre cygaro. Nie mowie Habaneros ale Palmeras tez sa super. Grützi Opa Joachim

~BRUM (2008-01-09 16:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

zapomniałem... Abyś nie siał swoich urojeń, wez w jedną dłoń Prozac, w drugą telefon - dzwoń: Opolski Dom Kultury,Zabrzański,Bytomski,Legnicki to tylko niektóre, które posiadają w swych gmachach "wyszynki",które pomagają ,współorganizują,dotują Domy Kultury w tworzeniu kulturalnej "mapy" miasta. Dobro dziecka jest wszędzie brane pod uwagę - nie zamartwiaj się. Fachowcy wiedzą co robią. Na zachodzie taka pomoc to norma... ale Ty może patrzysz na Iran.

~hmm (2008-01-09 16:32)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Rozpoznaje perwersyjną radość z (nad)używania słowa wyszynk. Czekam z niecierpliwością na jeszcze!

~BRUM (2008-01-09 16:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

I najważniejsze -żadnej szkody wieczornego jazzowego klubu w Strzesze na dzieciach (które de facto zajęcia mają rano i w południe) nie udowodnisz.Rozumiesz? Nie do udowodnienia są twoje założenia. Kręcisz sie jedynie wokół przesady lub wiary,udając dobro dzieci. Strzecha od czasów Gierka ma lokal w gmachu i nie potrzebuje twojej "sowińskiej" troski o dzieci.

~BRUM (2008-01-09 16:15)
Ocena: 0 + | - Cytuj

... też chciała dobrze dzieciom,a ośmieszyła cały naród.

~BRUM (2008-01-09 16:14)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Szkoda sensu.Mam wrażenie że się cofam.Czy świadomość,że mama wypiła szampana z wujkiem i ciocią tworzy wyszynk z najważniejszej komórki społecznej jaką jest rodzina? Czy ojciec po zagranym meczu siatkarskim otwierając piwo,kojarzy dziecku boisko siatkarskie z piciem? A może szerzy homseksualizm - sami faceci grają? Odnowa w duchu świętym czy jakiś inny turban Cię gniecie? Gdzie leży granica twoich idiotyzmów? Możemy tu sobie rozprawiać o dobru dziecka,ale trzymajmy się normalności. Sowińska ...

~animator kultury (2008-01-09 09:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Na szczęście ostatnia zmiana na stołku dyrektora RCK pozwala ufać, że nie będzie konieczności płacenia w przyszłości tej ceny, że pub bez szkody dla siebie wyniesie się z przestrzeni edukacyjnej domu kultury, a ludzie z nim związani nadal będą uczestniczyć w kreowaniu kultury wolni od zarzutów prowadzenia wyszynku alkoholu w domu kultury.

~animator kultury (2008-01-09 09:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wiadomym jest, że władze miasta i zarządcy w nim instytucji kultury nie miały pomysłu na kulturę i wyrażoną dawniej zgodę na pojawienie się w strzesze pijalni piwa należy w kontekście historycznym kwalifikować jako cenę zapłaconą przez nieudolne instytucje kultury za wyręczenie ich w kreowaniu pewnych zdarzeń kulturalnych przez osoby powiązane z tym wyszynkiem.

~animator kultury (2008-01-09 09:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Być może bar w Strzesze nie jest dla dzieci – ALE CAŁA STRZECHA JEST (TAKŻE) DLA DZIECI i obraz kultury jaki jest im tu wpajany, udziału w jej odbiorze czy tworzeniu odtąd będzie dla nich tożsamy z równoczesnym i nieodzownym funkcjonowaniem jakiejś formy wyszynku  alkoholu a dostępu do którego broni im tylko granica wieku. Jeżeli dzieci i młodzież jest, prędzej czy później, zagrożona zetknięciem z alkoholem to wcale nie znaczy że to zetknięcie ma się to odbywać w domu kultury.

~animator kultury (2008-01-09 09:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Oddanie przez rodziców dzieci pod opiekę instytucji kultury nie może  być łączone z automatycznym wpajaniem im (dzieciom) obrazu kultury i obrazu instytucji szerzenia kultury jako przestrzeni i działań organicznie zespolonych z równoczesnym spożywaniem alkoholu i to gwarantowanym stałym wyszynkiem.

~animator kultury (2008-01-09 09:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nie ma w tym kraju Domu Kultury gdzie w obrębie jego przestrzeni przeznaczonej na działalność statutową, tuż za progiem za którym rodzice powierzają opiece instruktorów swoje dzieci,  na równi z pomieszczeniami przeznaczonymi do prowadzenia zajęć funkcjonuje stały wyszynk - bar piwny tak jak to jest urządzone w raciborskiej strzesze.

~BRUM do animatora (2008-01-08 17:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

musisz mu jakoś wytłumaczyć,że Pan w garniturze trzymający szklankę wcale nie jest żulem. Na początek proponuje Prozac.

~BRUM do animatora (2008-01-08 17:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

w każdym sekundzie swojego życia widzisz żula? Normalne miasta w Polsce,a na zachodzie wszystkie,posiadają przy Domach kultury knajpki.Rzecz,która nie nosi znamion żadnego szerzenia alkoholizmu,w raciborzu ma być epicntrum zła? Rozróżniaj kolory,bo Teletubisie też nie szerzą homoseksualizmu. Teoria sztucznych kloszy i obsesji. Rozumiem,że boisz sią o swoje dzieci,ale rozmawiaj z nimi...Nie puszczaj ich po 19stej samych.A jak już nastąpi taka straszna chwila,że dziecko zobaczy piwo,to ....

~BRUM do animatora (2008-01-08 17:36)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Uprzedzony człowieku,czy Ty masz turban na głowie? Powtarzam- Lokal w Strzesze nie jest dla dzieci.Jest dla dorosłych,wieczorowy,jazzowy,powiązany ze stowarzyszeniami kulturalnymi.Organizuje wiele imprez kulturalnych w mieście,sprzedaje również kawę,sernik,gorącą czekoladę,herbaty świata..Daje również zarobek biednemu RCKowi.O jakim Ty wyszynku mówisz?O jakich dzieciach mówisz po 20stej?Gdzie ta nobilitacja?O jakim mechanizmie wpajania alkoholizmu dzieciom powiadasz?Czy Ty masz schizofrenie i...

~animator kultury (2008-01-08 15:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

W ten oto sposób Dom Kultury Strzecha już od dziecka edukuje smakoszy alkoholu. Dlaczego już dziecko ma mieć wpojone że uczestniczenie w kulturze ma być związane z obecnością alkoholu, i to obecnością usprawiedliwioną i nobilitowaną (czy też nobilitującą do bycia człowiekiem kulturalnym). Alkohol należy bezwzględnie usunąć ze sfery edukacyjnej, jego miejsce jest w sferze komercyjnej i poza murami Domu Kultury

~animator kultury (2008-01-08 15:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

O ile związek alkoholu i świata kultury  może nie dziwić i jest obierany jako dość powszechny to na poziomie edukacji kulturalnej w samorządowym, finansowanym z podatków Domu Kultury jest związkiem patologicznym. Nie chodzi tu o sponsorowanie przez browar jednej czy drugiej imprezy ale o związek trwały i permanentny jakim jest umieszczenie wyszynku alkoholu bezpośrednio w instytucji, w tym wypadku Domu Kultury Strzecha.

~Justa (2008-01-07 18:27)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tak jak Tinka, również polecam TABEX. Przy minimum silnej woli efekt murowany!!!

~tinka (2008-01-07 18:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Na odzwyczajenie sie od palenia polecam TABEX. sprawdza sie na 100%.

~BRUM do animatora (2008-01-07 17:05)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Co do dzieci.. Wypuszczasz swoje po 20stej same? Powinny leżeć w łóżkach o tej porze.Porównanie przyjemnej wieczornej jazzowej kafejki,powiązanej profilowo z kulturą do żulerni,to wstyd dla rozumu. Gdzie Ty widziałeś tych pianych żuli zaczepiających twoje dziecko? W Strzesze? Kiedy? Człowieku zastanów się,bo jeżeli wychowawcze "akwarium" wybrałeś,to to Twoja sprawa.Inni dyskutują z dziećmi.

~BRUM do animatora (2008-01-07 17:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

To,że jesteś krzewicielem wyparcia alkoholu z przestrzeni publicznej,nie wystarczy,by twoje dziecko,nie sięgnęło po alkohol.Tu leży problem w edukacji i uświadamianiu,a nie zakrywaniu i utajnianiu.Badania jasno wykazały,że to najgorszy ze sposobów.W każdym mieście w Domach Kultury są imprezy kulturalne wspierane przez browar,tylko w Racku znajdują się święte matrony,krzyczące,że jak alkohol,to pewnie żulernia. Boshe,co za ograniczoność myślenia.

~do animatora (2008-01-07 12:32)
Ocena: 0 + | - Cytuj

to spytaj rodziców co ich dzieci robią wieczorną porą poza domem bez opieki??

~animator kultury (2008-01-07 11:21)
Ocena: 0 + | - Cytuj

"Kultura picia" to chyba jedyna przez ciebie posiadana, ale musisz widzieć kretynie, że Dom Kultury nie został powołany do jej krzewienia. Szczególnie wśród dzieci, które chcąc skorzystać z jego oferty są skazane na przemykanie pomiędzy jak to ująłeś "artystami". Choćbyś nie wiem jak kulturalnie nawalił się piwem to nad pisuarem będziesz się chwiał tak samo żałośnie jak pospolity żul i nie widzę powodu aby dzieci w domu kultury w twojej "kulturze picia" musiały uczestniczyć.

Dodaj komentarz
Strony: 1 2
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog