29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2005-11-28 00:00:00 Książki

Drugi numer "Almanachu Prowincjonalnego" zyskał dzięki samej prezentacji sporo walorów. Do kolejnej już publikacji - tym razem dotyczącej włoskich podróży, wspomnień o Papieżu i zawierającej tekst Ryszarda Kincla, zachęcić miał przygotowany wieczór artystyczny. Piękna muzyka, poezja, refleksje...

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (271): Almanach Prowincjonalny, odsłona druga Strony: 1 2 3 4 5 … 11Dodaj komentarz
~Mirek G. (2005-12-21 14:01)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Teraz muszę iść nakarmić i wydoić krowy,Arteks zapraszam cię do Raciborza na agroturystykę bo wy tam w dużym mieście nie możecie zaznać chwili spokoju.Pozdrawiam i zapraszam wszystkich Rybniczan na zakupy do naszych sklepów GS i klubokawiarni "Szałociorz" Sorry,ale ja do Rybnika nie pojadę bo się boję że się zgubię i doznam szoku w dużym mieście.

~Mirek G. (2005-12-21 13:45)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ty się wychowałeś wśród bloków albo familoków,i taka urbanistyka i architektura cię podnieca,bo większa część dzielnić Rybnika właśnie tak wygląda,naprawdę warte polecenia turystom na urlopowe spacery między blokami i familokami,a wieczorami mogli by sobie poczytać rankingi o Rybniku,bardzo interesujące dla przyjezdnych,a tak wogule to,to powinna być obowiązkowa lektura w raciborskich szkołach,bo my Raciborzanie jesteśmy zacofani i musimy brać przkład z Rybnika.Dzięki za uświadomienie.

~Mirek G. (2005-12-21 13:13)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Widzę że ty uważasz mnie za debila.Co ty mi tu wyskakujesz z jakimiś rankingami,mi tu chodzi o zewnętrzny wizerunrk miasta,a nie jego osiągnięcia,widzę że ty jesteś wszędobylskim Alfą i Omegą,znasz się na geografi,architekturze i urbanistyce,tylko jeżeli uważasz że Rybnik jest pod względem urbanistyki i architektury siekawym miastem,no za wyjątkiem ścisłego centrum wokół rynku,to gratuluję poraz drugi twojej wiedzy i gustu na ten temat,w tym wypadku mogę cię zrozumieć o co tobie chodzi.

~Arteks (2005-12-21 09:12)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mirku, jeździć to ja też jeździłem i jeżdżę cały czas i napatrzyłem się wiele. Są rzeczy których Rybnik musi się jeszcze nauczyć ale mimo, że jeździsz odnoszę wrażenie, że jeśli chodzi o dziedziny typu urbanistyka, architektura, samorządowość czy geografia to jesteś trochę dyletantem o co oczywiście nie mam pretensji bo nie trzeba się znać na wszystkim.

~Arteks (2005-12-21 09:10)
Ocena: 0 + | - Cytuj

miasta i powiaty wg poziomu dochodów i zarobków mieszkańców. Podzielono samorządy na 4 klasy. Rybnik, Jastrzębie, Gliwice, Bielsko, Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza to I klasa (powyżej 120% średniej krajowej). Niestety Racibórz zakwalifikowano do III klasy... Tak więc Mirku naprawdę się nie dziwię twojej zawiści bo powodzenie innych zawsze boli - szczególnie w polskiej mentalności. Polecam lekturkę prestiżowego Newsweeka, budujące jest to, że Śląsk ma najwięcej bogatych miast w Polsce...

~Arteks (2005-12-21 09:07)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mirek, 145 tys. jest obywatelami miasta łącznie z obowiązkami jak i przywilejami jakie temu miastu przysługują. Co do zadupiów to każde miasto je ma. Z tym, że w Rybniku na tzw. zadupiach powstają co raz to fajniejsze osiedla domków jednorodzinnych (np. Paruszowiec, Ochojec, Zamysłów), a w raciborskiej Miedonii nadal hoduje się krowy. Taka jest niestety różnica... A-F jeśli to sprawdziłeś to dzięki za sprostowanie. W ostatnim Newsweeku jest ranking dobrobytu Polski. Mapa Polski przedstawiająca

~Mirek G. (2005-12-19 23:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Arteks 15 lat jeździłem zawodowo po całej polsce i nie tylko,i nie rób ze mnie jakiegoś ograniczonego osobnika,który nigdzie nie był i nic nie widział,a w Rybniku bywałem prawie codziennie i znam to miasto jak własną kieszeń,a gdybym był w Rybniku ze 2,3 razy nawet bym nie zabierał głosu na ten temat.I nie myl obszaru miasta z zabudową miejską,to że na tym obszarze mieszka 145tyś.mieszk.nie oznacza że wszyscy są mieszkańcami miejskimi,bo bardzo duża część mieszka na tak zwanych zadupiach.

~A-F (2005-12-19 23:02)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Arteksie ale masz tendencję pomniejszania miast Opole ma 129 tys. a Białystok 292 tys.:))

~wwww (2005-12-19 23:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

a ja z innej beczki :) Niech cos zrobia  ztymi golebami bo ledwo co nam gmach sady wyremontowali to juz to golebie obsraly ;/

~Arteks (2005-12-19 22:57)
Ocena: 0 + | - Cytuj

węzeł kolejowy, ambitna architektura, ciekawe pomysły na rozwój, kulturalne życie miasta, potencjał gospodarczy, ponadlokalne instytucje administracyjne, ciekawe sklepy, klimatyczne miejsca. A te atrybuty Rybnik posiada. Rybnik nie jest wielkim miastem bo za miasta duże uważa się te powyżej 500 tys. mieszkańców. Ale jest miastem dużym tak samo jak Racibórz małym. Z tym niestety musisz się pogodzić. Swoją drogą Opole nie ma 150 tys. tylko 120 i to z dzielnicami of course.

~Arteks (2005-12-19 22:57)
Ocena: 0 + | - Cytuj

węzeł kolejowy, ambitna architektura, ciekawe pomysły na rozwój, kulturalne życie miasta, potencjał gospodarczy, ponadlokalne instytucje administracyjne, ciekawe sklepy, klimatyczne miejsca. A te atrybuty Rybnik posiada. Rybnik nie jest wielkim miastem bo za miasta duże uważa się te powyżej 500 tys. mieszkańców. Ale jest miastem dużym tak samo jak Racibórz małym. Z tym niestety musisz się pogodzić. Swoją drogą Opole nie ma 150 tys. tylko 120 i to z dzielnicami of course.

~Arteks (2005-12-19 22:52)
Ocena: 0 + | - Cytuj

duże miasto... Rybnika ma Śródmieście zupełnie stosowne do swojej wielkości tylko aby o czymś pisać trzeba zobaczyć i to nie tylko na mapie..., a co najfajniesze i czego nie ma się spodziewać raczej po Raciborzu to ciągle przybywają tereny które ożywiają kolejne okolice. Nazwałem Cię głąbem bo kręcisz w kółko w swoich wywodach i nie docierają do Ciebie żadne rozsądne argumenty (chociażby wspomniany po raz drugi Ochojec). Kolejna sprawa: duże miasto to też ogromny ruch pieszych, samochodów, duży

~Arteks (2005-12-19 22:48)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mirku, mało jeździsz po Polsce i wygadujesz brednie. Kaze miasto jest inne, ma inny charakter, są miasta które się lubi, są miasta nieciekawe. Opole bardzo dobrze mi się kojarzy ale ono wcale nie ma większego Śródmieścia od Rybnika. Jedna długa ul. Krakowska + przyjemny Rynek i kilka przecznic. Po drugiej stronie dworca jest tylko park i wyspa, a z drugiej strony Odra i kilka wieżowców. Białystok ma 250 tys. mieszkańców a robi wrażenie miasta wielkości Raciborza ale nikt nie kwestionuje, że to

~Mirek G. (2005-12-19 22:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

My wcale nie jesteśmy zakompleksieni,tylko  stajemy w obronie własnego honoru,i nie pozwolimy sobie na to żeby ktoś nas nazywał zaściankowym i prowincjonalnym miasteczkiem,tylko dlatego że przez kilka lat przeżywaliśmy kryzys inwestycyjny,nie z winy mieszkańców,tylko radnych broniących własnego interesu.Ale od przyszłego roku ma się to zmienić,i kto wie,może te inwestycje pociągną za sobą następne,może bardziej atrakcyjniejsze niż w Rybniku.W cenrum też jest trochę miejsca dla różnych inwestorów

~Mirek G. (2005-12-19 22:12)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Poprostu obrośliście w piórka i nie potraficie spojrzeć prawdzie w oczy,to że wybudowano kilka hipermarketów nie świadczy o wielkomiejskości Rybnika,wielkie miasto to zwarta zabudowa na dużej powierzchni,a nie ogromne pustkowia zarośnięte chabaziami między dzielnicami.W taki sposób można z każdej mieściny zrobić wielkie miasto,przyłączając okoliczne miejscowości,niby 145tyś mieszk.a efektu żadnego(chodzi o wielkomiejski wygląd śródmieścia).Bo śródmieścia Raciborza i Rybnika są podobnej wielkości

~A-F (2005-12-19 21:50)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Arteksie ja też bym nie protestował przeciwko reklamom katowickiego czy rybnickiego multikina w Raciborzu wiedząc, że w moim mieście budują się dwa multiplexy!. Więc proszę Cię daruj sobie takie tłumaczenia i nazywanie tym sposobem mentalności Raciborzan zaściankowym ( bo jest to pewna obłuda z Twojej strony w myśl powiedzenia, że dobrze się z głodnym gada o poście gdy samemujest się sytym.Cenię sobie Ciebie jako rozmówcę ale musisz się wyzbyć tej obłudy.

~Mirek G. (2005-12-19 21:23)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Arteks,ja ciebie i innych nie wyzywam od głąbów,a to tylko świadczy o twojej kulturze osobistej.Jeżeli ty uważasz zabudowę między śródmieściem,a Chwałowicami czy Niedobczycami za miejski charakter,to gratuluję.Dam ci dla przykładu miasto o podobnej liczbie mieszkańców np.Opole,około 150tyś mieszk.i porównaj sobie oba śródmieścia,w Opolu zmieszczą się cztery Rybniki.Może teraz zrozumiesz o co mi chodzi.Rybnik może będzie kiedyś dużym miastem,na razie to zrzeszenie pipidów z siedzibą w Rybniku.

~Arteks (2005-12-19 21:21)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Pisząc A-F o mentalności Raciborzan jako małomiasteczkowej miałem na myśli oczywiście również dyskusję o reklamach MM w Raciborzu. Wierz mi ale w Rybniku takimi duperelami jak reklama np. katowickiego multikina nikt by się nie przejmował bo to normalne, że firmy się reklamują. A w Raciborzu wybuchła burda. To typowe dla polskiego zaścianka i wiesz mi, że nie piszę tego złośliwie... A zauważyłem na podobnie niskim poziomie tuziny dyskusji na raciborskim portalu.

~alojz (2005-12-19 21:03)
Ocena: 0 + | - Cytuj

cześć waszych "nowych" dzielnic po włączeniu do rybnika sie rozbudowała chodziażby Boguszowice gdzie obok starych boguszowic powstało mowe osiedle które rozbuwowane byłow latach 80, a tak na marginesie budżet raciborza 110mln a rybnika 420mln - chyba nie mamy o czym rozmawiać

~Arteks (2005-12-19 18:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

rankingach itd. Rybnik bardzo zyskał na prestiżu. Wcale się nie zdziwię jak niektóre miejscowości będą się chciały zaniedługo włączać do Rybnika tak jak zrobił to dobrowolnie!!! Ochojec w 2001 roku. Mirku, zamiast się fryustrować i popadać w co raz większe kompleksy przeprowadź się do Rybnika. Tu naprawdę żyje się ciekawiej!

~Arteks cd (2005-12-19 18:53)
Ocena: 0 + | - Cytuj

czytelnikom mątnych wywodów Mirka, że reforma administracyjna spowodowała zmiany administracyjne wszystkich miast w Polsce a nie tylko Rybnika. Co ciekawe puste przestrzenie musiałby zabudować również Racibórz - np. zobaczcie gdzie Brzezie i Markowice a gdzie centrum?! Racibórz ma jeszcze jeden poważniejszy problem: puste place i brak zabudowy i to w Śródmieściu np. płn str. Rynku i wiele innych. 60 lat po wojnie, a Racibórz się nie pozbierał. Mirku, i jeszcze jedno. Po tych wszystkich nagrodach

~Arteks do Mirka (2005-12-19 18:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Głąby mają to do siebie, że w swoich wywodach szybko się motają. Jeśli zarzucasz puste przestrzenie Rybnikowi to znaczy, że tego miasta nie znasz lub znasz je tylko od strony wjazdu z Raciborza. Osobiście granice między Śródmieściem i Chwałowicami oraz Niedobczycami praktycznie się zatarły. Gdyby ktoś mnie jako Rybniczanina od urodzenia zapytał o nie to nie potrafiłbym ich wskazać(!)Znam doskonale Racibórz i większość miast w Polsce ze względu na moją pracę lub hobby turystyczne i muszę wyjaśnić

~Mirek G. (2005-12-19 12:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Rybnik jest takich samych gabarytów co Racibórz,jak Rybnik zabuduje puste przeszczenie między dzielnicami i powstanie jednolita zabudowa miejska łącząca wszystkie większe dzielnice,wtedy uznam że Rybnik jest wielkim miastem.Narazie to wygląda tak,że Rybnik jest planetą,a dzielnice satelitami,i takiego układu nie można nazwać jedną wielką planetą.Wy macie tylko dużą ilość mieszk,a całość nie tworzy wielkiego miasta,a miejsce pod zabudowę.Spójrzcie prawdzie w oczy, nie żyjcie w zakłamaniu.

~A-F (2005-12-19 11:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Oczywiście pisząc o gabarytach miasta miałem na uwadze Racibórz (wystarczy popatrzeć co się dzieje ze Świdnicą, która wręcz oszalała inwestycyjnie i inwestuje ile się da - a jest miastem podobnej wielkości do Raciborza).

~A-F (2005-12-19 11:29)
Ocena: 0 + | - Cytuj

...pigułkę przełkną rybniccy internauci...?).

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3 4 5 … 11
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog