29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2013-12-10 16:40:07 Z mediów

Nie milkną echa orzeczenie Sądu Najwyższego ws narodowości śląskiej. - Ślący i Kaszubi to są Polacy - powiedział premier Donald Tusk. Riposta przedstawicieli mniejszości niemieckiej była błyskawiczna>>>

zobacz artykuł

reklama
Dyskusja (38): Mniejszość niemiecka: Nie każdy Ślązak jest Polakiem Strony: 1 2Dodaj komentarz
~science (2013-12-10 21:07)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Poniższego rozwinięcia trudno było się domyślic z tych dwóch wcześniejszych zdań - takim skrótem to napisano ;)
1. Co do genealogii to racja ale przed wyjaśnieniem w ostatnim poście brzmiało to trochę hochsztaplersko ;p Zresztą podobnymi założeniami kierowałem się łącząc moją genealogię z osobami występującymi w dokumentach od końca XVw ;)
2. To, że napisałeś "Rodzina z dziada pradziada polska" sugerowało, że przodkowie od wieków byli jasno określonymi Polakami a narodowośc to głównie idea, wspólnota "ducha", wspólnych dziejów, samoidentyfikacja zainteresowanych opierana na różnych przesłankach, najczęściej podobieństwach kulturowych czy zamieszkiwaniu jednego organizmu politycznego/administracyjnego. To nie jest jak kolor oczu czy włosów cecha biologiczna. I dlatego ciężko wierzyc po prostu w taką ciągłą samoidentyfikację pra-przodków w całym XIX w a co dopiero we wcześniejszych wiekach, znając realia naszego pogranicznego regionu a także tego jak różnie podchodzono do kwestii kategorii określania się w dawnych wiekach. A to, że piszę o pojawieniu się w XIX w ideologii narodowej nie oznacza, że ówcześni nie mogli sobie wyobrazac, ze tworzyli naród z ludźmi czy też swymi przodkami, którzy żyli jeszcze w niepodległej RP, kiedy ta "na mapach była" ale, że wątpliwym jest, żeby ich przodkowie myśleli o wspólnocie czy samoidentyfikacji w taki sposób jak już mniej więcej w tym XIX w przz co ciężko mówic o rzeczywistej ciągłosci jednej idei.

~ten z 18:23 do science:P (2013-12-10 17:58)

Niektóre polskie nazwiska (słowiańskie, polskobrzmiące, nazywaj to jak chcesz) występują tylko na Śląsku. Na tej podstawie, siegając do ksiąg regestrowych, można odnaleźć ślady bytności danej rodziny w dość zamierzchłych już czasach. Nie jest to rzecz jasna tożsame z drzewem genealogoicznym, ale stanowi ciekawą przesłankę do jego "odkopywania". Jeśli dodać do tego Braudelowską koncepcję "długiego trwania" i zawierające się w niej pewne cechy społeńczeństw wieków minionych, m. in. drastycznie niską migrację, można dojść do takich wniosków, do jakich ja doszedłem. Nie twierdzę, że jest to jakiś mega naukowy pogląd, bo nie jestem naukowcem, ale ciekawa, moim zdaniem, konstrukcja myślowa.
Z tym XIX wiekiem masz rację, w założeniu, tylko wnioski wysnuwasz, moim zdaniem niepoprawne. Co z tego, że ideologie narodowe powstały w XIX wieku? Przecież nie napisałem, że moi przokowie z XIV wieku czuli się Polakami, tylko że moi słowiańscy przodkowie, mówiący po polsku, noszący słowiańskobrzmiące nazwisko, zamieszkiwali te tereny od tamtego czasu. Dlatego ja dzisiaj, zaznajomiony z koncepcją narodu polskiego, mogę powiedzieć, że jestem u siebie. Gdyby iść Twoim tropem to Polacy w ogóle nie mogliby mówić, że są z jakiegoś obszaru, bo w XIX wieku nie było Polski,a co wcześniej to się przecież - tak wynika z tego co piszesz - nie liczy. Przemyśl to, bo za każdym razem jak jest o Niemcach i Polakach na tym forum używasz tego samego argumentu. Moim zdaniem nie do końca poprawnie ;)

~science (2013-12-10 17:45)

W XIV wieku miejscowi nie uwazali się za jakichś etnicznych Polaków związanych z jakimś narodem polskim, głupszych rzeczy już nie mogłeś napisac specu od komentarza z goidzny 18.23 ;P Ideologia narodowa to dopiero z grubsza XIX wiek ;)
I jak to sie godo u nos: "fulosz jak mulorz" - co to masz za genealogię z XIV wieku ;D Z czegoś ją wytrzasnął, albo raczej spreparował ;D Takie bajki to dzieciom w przedszkolu ;D A sam jestem z ludności miejscowej, przynajmniej od XVIII wieku jest to udokumentowane ;)

~ja (2013-12-10 17:29)

Urodziłem się w Raciborzu i nie utożsamiam się z Niemcami. Odnośnie RAŚ - nie narzucajcie się. Orzeczenie Sądu uważam za prawidłowe.

[email protected] (2013-12-10 17:23)

Ja jestem u siebie, tj na Górnym Śląsku, przynajmniej od XIV wieku. Rodzina z dziada pradziada polska, więc sam wracaj do siebie, niemiecki osadniku ;)

~ecneics (2013-12-10 17:10)

to raczej jeśli co niektórym Polakom (w tym autorom niektórych poniższych prymoitywnych komentarzyków) nie podoba się na Śląsku to niech wracają do siebie ;p

~lebe (2013-12-10 16:48)

Po drugiej wojnie światowej widać za mało niemców zostało przymusowo wysiedlonych.Wtedy ci co zostali deklarowali że są Polakami  teraz znow stają się piątą kolumną chcącą zdestabilizować Polskę a polskość  tu na śląsku  to dla nich pigulka niedo przelknięcia.Niemcy jak się wam nie podoba to jedzcie wracajcie do RFN.

[email protected] (2013-12-10 16:38)

ale nikt nie mowi, ze im sien ie podoba. chodzi o to, zeby nie uzywac zlych pojec, premier nie moze powiedziec, ze kazdy slazak jest polakiem, bo od kilkuset lat meiszkaja na slasku niemcy, ktorzy uznaja sie tez za slazakow. o to chodzi, po co od razu pisac takie rzeczy jak "jak sie nie podoba to wyp...". przeciez to dno totalne

~:P (2013-12-10 16:23)

Hehehe, Tusk pojechał po całości. Tylko czekać stokrotnych przeprosin, wyrobnik nie może przecież pojechać swojemu szefowi:P

~Leto (2013-12-10 15:57)

Ludzie, wrzućcie na luz i róbcie swoje, pracujcie, płodźcie dzieci, bogaćcie się... po co ta nienawiść?

~??? (2013-12-10 15:49)

140 - 200 Tysięcy? Aż Tyle Ich Zostało????

~jeenny (2013-12-10 15:47)

jak się szwabom nie podoba, prosta sprawa... niech sie wyprowadza.

~Pozytron (2013-12-10 15:46)

"Heimat – czyli mała ojczyzna – jest ważnym punktem odniesienia dla naszej tożsamości." Mała ojczyzna to pierwszy krok. Kolejne znamy: wyłamywanie szlabanów, pancerna pięść, łapanki itd.

Dodaj komentarz
Strony: 1 2
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog