29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2013-12-10 16:40:07 Z mediów

Nie milkną echa orzeczenie Sądu Najwyższego ws narodowości śląskiej. - Ślący i Kaszubi to są Polacy - powiedział premier Donald Tusk. Riposta przedstawicieli mniejszości niemieckiej była błyskawiczna>>>

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (38): Mniejszość niemiecka: Nie każdy Ślązak jest Polakiem Strony: 1 2Dodaj komentarz
~spoza (2014-11-14 11:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wielki szacunek Panie Rasch. polak

student1963 (2014-01-31 10:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ale pamiętamy także i o tym, że naprzeciw powstańcom byli także inni Ślązacy – ci, którzy czuli się Niemcami i chcieli, by Śląsk pozostał nadal częścią państwa niemieckiego. Nie zapominamy, że dramat tamtego czasu podzielił nie tylko śląskie wioski i miasta, aty prezesiku dzielisz nadal zamiast budowac

student1963 (2014-01-31 10:34)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Oj Polsko Polsko Obudz Sie
A Wypowiedzi Pana Prezesa Zachecaja Narodowców Do Dzialania

~tag (2014-01-31 10:24)
Ocena: -1 + | - Cytuj

Niech żyją Niemcy!

~lucus (2014-01-31 05:46)
Ocena: -1 + | - Cytuj

Niech zyje Wolny Slask!!!!

student1963 (2014-01-30 19:14)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Na Litwie Od Razu By Pana Docenili

student1963 (2014-01-30 19:13)
Ocena: 0 + | - Cytuj

TROCHE PAN PRZESADZIŁ
MIEJSCA W SEJMIE NAZWY DWUJEZYCZNE A WY CO - TAKIE GUW....JASLA

Norbert Rasch
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
SEJM MIEJSCOWOSCI DWUJEZYCZNE MAŁOOOOOOOOO

student1963 (2014-01-30 19:04)
Ocena: 0 + | - Cytuj

noto panie prezesie do niemeic niedaleko przciez a granice otwarte

~marysia (2014-01-24 21:41)
Ocena: 1 + | - Cytuj

ruch autonomi slaska to niemicki odradzajacy sie faszyzm niemcy marza o yym by byc mocarstwem i slask chcieliby zagarb=nac pod plaszczykiem autonomi  al ja ich znam na wylot jestem slazaczka z dziada pradzada  polka i nigdy nie powiem ze jesyem narodoqosci slaskiej tylko jestem narodowasci polskiej ale znam dsobrze niemcow i nie dam sie im oszukac bo to sa oszusci

~:) (2013-12-12 10:45)
Ocena: 1 + | - Cytuj

Polskość odnosi się do wszystkiego co Polski dotyczy, niemieckość odpowiednio do Niemiec a Ślaskości nie może być, jako że Ślask jest dzielnicą Polski a państwo w państwie dla tych "niemieckich Ślazoków" to tylko awanturnicze mamłanie - co rewizjonizmem  pachnie ! ! !  Innej logiki nie ma ! ! !

[email protected] (2013-12-11 23:15)
Ocena: 1 + | - Cytuj

Jak Ci Polska nie pasuje to możesz się przeprowadzić do Niemiec mamy teraz w UE przywilej przeprowadzki gdzie chcemy .To wątpliwe korzyści z przystapienia do zgnilej UE.Może napiszesz za kogo się uważasz bo ślązakiem to i ja jestem bo na śląsku się urodziłem grubo po wojnie jednak nigdy by mi do głowy nie przyszło żebym mówił że jestem slązakiem skoro jestem POLAKIEM .

~Erwin (2013-12-11 22:44)
Ocena: -1 + | - Cytuj

nie kozdy slonzok je polokiem ; a moze mialo byc;  z poloka nie umascisz slonzoka; ?

~science (2013-12-11 18:58)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Gośc z 19.14 nic w sumie nie wniósł do dyskusji bo nie jest taką próba autorytarnego oświadczenia, że dialekt nie ma nic wspólnego z synonimami... podczas gdy oczywiście pisze on nie prawdę ;) Dialekt i synonimy to pojęcia z zakresu filologii a w dialektach występują również synonimy ;) Tyle nauka. Wsytarczy się prejechac na Ślask Cieszyński czy Hulczyńsko żeby dostrzec podobieństwa. Na czeskim cieszyńsku dużo większe, ale na Hluczyńsku też niemałe, szczególnie w porównaniu z mową na południowej raciborszczyźnie ;) polecam podróż tam, wszakże nie bezpodstawnie mówi się, że podróże kształcą ;) To, ze Śląsk jest podzielony w niczym nie przeszkadza. Polska też była niegdyś podzielona a naród powstał ;) Tym bardziej, że w Czeskiej Republice też występują deklaracje śląskiej narodowości - kilkanaście tysięcy a w ostatnich latach atmosfera tam wskazuje na wystąpienie również tam w najbliższych latach "renesansu śląskości" ;) Wprawdzie nikt nie ma ambicji połączenia obu części Śląska ale jeśli mowa jest o narodowości śląskiej to de facto rzecz dotyczy głównie polskiej części Gónego Śląska ;)
Aha i do tego z 17.06 - Brno nigdy nie leżało na Śląsku - myślisz o Morawach, odrębnym regionie ;) Bo Śląsk czeski to leży na północnych obrzeżach Kraju Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego ;) Polecam zerknięcie na mapę!

[email protected] (2013-12-11 18:14)
Ocena: 0 + | - Cytuj

dialekt nie ma nic wspólnego z synonimami
poza tym dialekty polskich i czeskich ślazaków w niczym siebie nie przypominaja
gość z 17:06 ma rację
ślask leży po obu stronach granicy polsko-czeskiej

~science (2013-12-11 17:05)
Ocena: -1 + | - Cytuj

Coraz większy śmiech mnie ogarnia im więcej przybywa komentarzy i teoryjek obrońców polskości na Ślasku ;D
1. @ RQ37 - poniekąd każda narodowośc ma swoją specyfikę - jedni w swym ogóle machają bezsensownie szabelką i pozwalają przelewac wiele najlepszej krwi, której mają w narodzie, inni z kolei wolą pragmatyzm, jeszcze inni wykazują się obojętnością na sprawy polityczne itd itp. Nie trzeba więc machac szbelką by tworzyc naród. Czynniki, które tworzą Naród polski nie są więc wyznacznikiem w uznawaniu innych społeczności za naród ;) Polska i polskośc nie są więc pępkiem świata, do którego odnoszą się inne narody ;) Tyle fakty. Jeśłi chcesz się mierzyc na argumenty, to mam nadzieję, żę jesteś obeznany w aktualnych poglądach naukowych filozoficzno-historyczno-socjologicznych na kwestie narodowości  ;)
2. @tag! - widac masz problemy z percepcją rzeczywistości, bo znam wielu NIemców-Ślązaków, Czechó-Ślązaków i osób, które określają się tylko Ślązakami ;) O ich identyfikacji nie decyduje Twoje widzimisię i kompleksy ale ich wybór i czyny ;)
3. @... z 17.06. Podaj co i gdzie mówi to prawo międzynarodowe ;) Ale nie widzę nic złego, że mieszkający na Ślasku Gorole czy "Hadziaje" mogą uważac się za Ślazaków. Mieszkają na tej ziemi, jest im bliska, mają do tego prawo i podstawy ;) Autonomiści nie są też z reguły negatywnie do nich nastawieni, choc trzeba przyuznac zdarzają się negatywne komentarze ale wynikają zazwyczaj z frustracji na wzajemne pyskówki w necie ;) A co do dialektóe śląskich to każdy ich użytkownik powie Ci, że te różnice między nimi to nie są jakieś różnice, żeby się nie zrozumiec. To, że istnieje wiele nazw ślaskich na różne przedmioty świadczy o bogactwie godki. Każdy język ma chyba synonimy ;)

~... (2013-12-11 16:06)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Cała ta reakcja miejszości niemieckiej swiadczy tylko o jednym - nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska. Ślask zamieszkują różne grupy etniczne (polacy, niemcy, czesi i morawianie), którzy z racji zamieszkiwania na terytorium Ślaska nazywani są Ślązakami. Podobna sytuacja jest na Łotwie gdzie nie ma etnicznej narodowości łotewskiej. jednak Łotwa tym się różni od Śląska, że na Łotwie wykształcił się jednorodny język łotewski, o czym na Śląsku nie można marzyć choćby z przyczyny podziału geopolitycznego na Śląsk polski i czeski (Śląsk zaczyna się poniżej Częstochowy a kończy poniżej Brna). Poza tym nie można nawet marzyć o jednolitym języku śląskim na terenie Polski, bo tutaj wystarczy przejechać zaledwie kilka kilometrów by w ościennej wsi usłyszeć inny dialekt.
Mam złą wiadomość dla autonomistów. W świetle prawa międzynarodowego wszyscy jesteśmy Ślązakami. Zarówno Hanysy i Gorole, jak i tak często przez was pogardzani my - Hadziaje!

~slazak (2013-12-11 15:29)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Hadziaje wynoscie sie zza Bug, tam wasze miejsce, Slask zawsze byl slaski a nie polski, a kto zna historie to wie ze Slask zawsze byl niemiecki i niech tak zostanie, won hadziaje !!!

~do RQ37 (2013-12-11 11:23)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mierz się sam ze sobą, bo to co napisałeś, nie sil sie oblekać to w bawełnę, jednoznacznie obnarza Cię jako Niemca - Polakożercę. Walka o tożsamość Narodową , to nie jest "babka - babce", którą  na Ślasku tylko Polacy - Ślazacy podjęli i to z pozytywnym skutkiem, aż do sromotnej kląski Niemców jako Narodu (obojętnie gdzie ci Niemcy mieszkają teraz!!!)

~Ślązak (2013-12-11 10:27)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mniejszość niemiecka pozostanie mniejszością w Polsce, bo Ślask (w swej ludzkiej masie) jest, był i będzie  Polski. To co znowu jest pokarmem Niemców na polskim Ślasku to ideologia a raczej przeżuwanie resztek minionego czasu  Wielkich Niemiec, wystarczy porównać  zachowanie się Niemców w Europie z chwilą dojśca do władzy Hitlera i porównać do obecnej aktywności  mniejszości niemieckiej na Ślasku a mamy psychologiczną diagnozę tych oszołomów ! ! ! Brzydzę się takimi typami, co to ani Niemiec, ani Polak a tym bardziej Ślazak a podnoszą wielki raban, jakoby ich nagich do pokrzyw wsadzili - ani to siła ani ładu i skladu, jeno swoje MY SĄ  NIEMECKIMI ŚLAZAKAMI i żadna (Polska ani Niemcy) żadne wyroki Sądu nie istnieją dla nich ! ! ! Znowu w Redakcji tego portalu jakiś ideolog z Bożej łaski się produkuje - KOMU TO JEST POTRZEBNE ??? pytałem już kilka razy ! ! !

~słowik (2013-12-11 09:49)
Ocena: -1 + | - Cytuj

Patrzcie uważnie na przywódców RAŚ czy oni z czasem nie przeistoczą się w zdrajców Śląska i śląskości, my Polacy nie świadomie wybraliśmy sobie żydostwo, które jest tylko przebrane w Polskość i oszukują nas ile można.Daję sobie głowę uciąć że takich Ślązaków żydowskich jest masa a oni w nosie mają Śląsk ale może im tylko zależeć na waśni między nami.Nie podważam Śląskości ale podważam przywudców, bo was Ślązaków można tak samo oszukać jak nas Polaków po to żeby nas okraść tak jak było z tą tzw. transformacją

~tag! (2013-12-11 08:29)
Ocena: 1 + | - Cytuj

Każdy Ślązka jest Polakiem. A jak nie, to vow do Niemiec!

~kolo (2013-12-10 23:07)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Znam jeden argument, który do mnie przemawia mimo, że nie jestem zwolennikiem autonomii... Autonomia była nadana na mocy ustawy II RP. Likwidacja autonomii mogła nastąpić tylko wtedy (wtedy i tylko wtedy gdy) zgodziłby się na nią sejm śląski a następpnie sejm RP. Po wojnie autonomia została zlikwidowana przez władze centralne (komunistyczne) w sposób bezprawny. III RP jest sadkobierczynią II RP, państwo oddaje znacjonalizowane przez komunistów mienie (np. żydowskie kamienice ich spadkobiercom), ale o autonomii cicho sza. To albo jest spadkobierczynią, albo nie... jeśli nie, to ok, ale to trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć. Jeśli tak, to trzeba liczyć się również z przywróceniem tego, co się prawnie należy. Co ty na to, RQ37?

~RQ37 (2013-12-10 22:58)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Teraz mi się nie chce, bo brak czasu. Jutro was zniszczę argumentami i logiką, wyznawcy "narodu śląskiego". Na teraz dać mi tu proszę argumenty, żeby nie skończyło się na pustym śmiechu. Gdzie wasze śląskie zrywy niepodległościowe? Ile razy i kiedy walczono o niepodległy, niezawisły Śląsk? Taki śląski, całkowicie niepodległy? Niezależny od Prus, kolejnych Rzesz, Polski, Austrii, Czech, Madagaskaru? W punktach poproszę, i nie wymieniać mi tu buntu wiejskiej babki przeciwko drugiej babce z sąsiedztwa, bo ta akurat mowiła inną gwarą... Tylko na poważnie. Chętnie zmierzę się z argumentami w wolnej chwili, czy to jutro, czy w kolejnych dniach...

~science (2013-12-10 22:34)
Ocena: 0 + | - Cytuj

W spisie powszechnym niemieckośc deklarowano niejednokrotnie ze ślaskością czy nawet polskością, więc to co przytaczasz, to tylko uproszczenie. od lat wiadomo, że niemieckośc tak jak i polskośc nierzadko łaczyła sie i przenikała ze ślaskością i jedno nie wyklucza drugiego. Narodowosc śląska jest - bo tak deklarują i uważają sami zainteresowani. Ślazacy byli, są i przynajmniej jeszcze trochę będą ;) Kwestią dla wielu sporną jest jedynie ich status ;) Konstytucja ma to do siebie, że metodami demokratycznymi można ja zmieniac i takie prawo mają obywatele ;) Wiele innych reform wymagało by również zmiany konstytucji ;) A "próby tworzenia narodowości" odpowiadają zapotrzebowaniu i poczuciu wielu obywateli, a że Państwo jest do obywatela a nie na odwrót, to mają pełne prawo podążania włąsną drogą, jeśłi nie łamią przy tym prawa i nie wyrządzają innym krzywdy, więc Państwo nie powinno przeszkadzac zrzeszaniu się swoim obywatelom ani decydowac kim się mają czuc ;)

~P O L A K (2013-12-10 21:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

<em style="color: #4c4c4c; font-size: 12px; text-align: justify;">"...Na Śląsku (województwo opolskie, śląskie i dolnośląskie) wedle różnych szacunków mieszka obecnie od 140.000 do 200.000 Niemców...." [/i]

WŁAŚNIE!!! NIE P O L A K Ó W, nie Ślązaków,a  właśnie  NIEMCÓW. NIEMIEC pozostanie Niemcem, a Polak Polakiem. Celwo nie piszę o narodowości śląskiej, gdyż takiej nie ma. Próba tworzenia autonimii jest niezgodne z POLSKĄ Konstytucją, a próby tworzenia odrębnej narodowości jest szkodliwe dla naszego kraju.

Dodaj komentarz
Strony: 1 2
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog